بررسی تغییرات صنعت برودکست

تغییرات صنعت برودکست در چند سال اخیر چگونه بوده است؟

تغییرات صنعت برودکست با تغییر موضع مخاطب از تلویزیون آنالوگ به پلتفرم های دیجیتال، حفظ ارتباط در رسانه های برودکست چالش برانگیز بوده و مطابقت با این تغییر جهت ماندگاری طولانی مدت، ضروری است. پخش تلویزیونی از بین نرفته و به سرعت در حال پیشرفت می باشد اما برای حفظ جایگاه خود در میان مخاطبان، نیاز به تغییرات اساسی دارد. تغییرات به معنای تغییر وضعیت از “ارائه خدمت از طریق تلویزیون به مخاطب” به “خدمت به خود مخاطب” است، فارغ از اینکه او کجا باشد. اساسا می توان گفت تغییر از یک پخش کننده تلویزیونی به یک پخش کننده سراسری است.

طبق بررسی eMarketer، زمان تماشای تلویزیون سریعتر از آنچه پیش بینی شده کاهش می یابد. در سال 2019، زمان تماشای تلویزیون در روز 4 ساعت و 10 دقیقه بوده است و طبق پیش بینی ها در سال 2021، 3 ساعت و 37 دقیقه خواهد بود. سال 2019 با تغییرات در بینندگان و جهش به سمت پلتفرم های دیجیتال، سال عجیبی برای صنعت برودکست بوده است. نسل های جوان به جای استفاده از تلویزیون به طور قابل توجهی بیشتر برنامه ها را از طریق پلتفرم های آنلاین مانند برنامه های پخش استریم تلفن همراه دنبال می کنند. البته همچنان اکثر افراد اخبار خود را از تلویزیون و منابع دیجیتالی دریافت می کنند. طبق بررسی های انجام شده 36٪ افراد اخبار را فقط از پلتفرم های دیجیتال دریافت نموده در حالی که تنها 8٪ فقط از تلویزیون جهت دریافت خبرها استفاده می کنند.

پیامدهای منفی برای سیستم های برودکست

عدم برقراری ارتباط با مخاطبان بصورت آنلاین می تواند پیامدهای منفی برای سیستم های برودکست که قصد دارند دامنه خود را گسترش دهند داشته باشد. صدا و سیما برای اینکه خود را با شرایط جدید وفق دهد، باید با این تغییرات سازگار شود. شناسایی تغییرات اساسی و روندهای نوظهور در برودکست به فعالان این حوزه کمک می کند تا نحوه تنظیم استراتژی های رسانه ای خود را تعیین نموده و دریابند که چه تاکتیک هایی منجر به موفقیت می‌شوند و چگونه می توانند برای آینده بهتر آماده شوند.

نگاهی به دیدگاه تأثیرگذاران در آینده تغییرات صنعت برودکست

شرکت Weather نظرات شرکت‌های برودکست برتر را در مورد روند تغییرات صنعت برودکست جمع آوری کرده و به بخشی از آنها اشاره می کند.

گسترش در سیستم های دریافتOTT

در زمان تغییرات صنعت برودکست بسیاری از ایستگاه های تلویزیونی در حال گسترش اخبار خود در سیستم های دریافت OTT مانند AppleTV و Roku هستند. این فرصت بزرگی را برای ایستگاه های تلویزیونی محلی یا هواشناسی فراهم می کند. همانطور که اخبار هواشناسی دلیل تماشای اخبار محلی توسط مردم است، می تواند یکی از دلایلی باشد که افراد به طور مداوم اپلیکیشن پخش استریم ایستگاه تلویزیونی را بررسی کنند. با این حال، محتوای اخبار OTT باید چیزی بیشتر از پخش استاندارد وب داشته باشد. برای مثال پوشش زنده رخداد یک طوفان همراه با کتابخانه‌ای از فیلم های مرتبط می تواند مخاطبان را درگیر کند، حتی در شرایطی که هوا کاملا آرام است.

کیفیت و به موقع بودن اطلاعات

صنعت رسانه های برودکست با سرعت زیادی در حال تغییر است. با توجه به اینکه اخبار و محتوای زیادی به راحتی در دسترس همگان می باشد، لذا تمرکز بر کیفیت و به موقع بودن اطلاعات معطوف خواهد شد. موفق ترین رسانه ها، گروه هایی هستند که توانایی ارائه اطلاعات دقیق و به روزرسانی در سریعترین زمان ممکن را دارند.

ایجاد ارتباط برای کاربران و با کاربران

امروزه به دلیل تغییرات صنعت برودکست ، روشی که پخش کنندگان برتر را از سایرین جدا می کند، ایجاد ارتباط برای کاربرانشان و همچنین ایجاد ارتباط با کاربرانشان است.  پخش کنندگان محتوای متعددی را از لحاظ حجم و تنوع تولید می کنند، اما برخی امکان دسترسی بهتری به آنها نسبت به دیگران ایجاد می کنند. این به معنای آن نیست که گروه های پخش کننده موفق، محتوای بهتری نسبت به سایرین تولید می کنند! شبکه های تلوزیونی برای ادامه کار باید به زندگی روزمره کاربران نفوذ کنند. قطعا فناوری که ارتباط بین کاربران و شرکت های برودکست را تسهیل نماید در آینده ای نزدیک مورد نیاز است.

تغییرات صنعت برودکست

همگرایی عمده در فن آوری ها در تغییرات صنعت برودکست

خوشبختانه در فن آوری های جدید همگرایی وجود دارد که به تغییرات رو به جلوی شبکه های تلوزیونی کمک می کند:

هوش مصنوعی

در عصر تغییرات صنعت برودکست کابران فناوری های دیجیتال خواهان محتوای انسانی هستند نه محتوای خودکار. ایستگاه های تلویزیونی قصد ندارند افراد بیشتری را برای گسترش و توسعه تلویزیون آنالوگ و دیجیتال استخدام کنند، بنابراین چگونه با منابع محدود می توانند به هر دو گروه خدمات خوبی ارائه دهند؟ پاسخ اتوماسیون است، که با آنچه کاربران می خواهند مغایرت دارد. بنابراین برای جذب مخاطبان، محتوای خودکار نباید خودکار به نظر برسد! چگونه این امر محقق خواهد شد؟ با استفاده از هوش مصنوعی.

فناوری جدید دریافت

دومین تغییر عمده فناوری که در حال انجام است، مربوط به فناوری های دریافت است. دو فرصت عمده در این جبهه دیده می شود. اولین ATSC 3.0 است که تجربه تلویزیون تعاملی را ایجاد می کند. فناوری دیگر شبکه های بی سیم 5G است که به دلیل دریافت با ظرفیت بالاتر، امکان تجربه ارزشمندی را برای کاربر فراهم می کند.

داده های کلان(Big Data)

هنگامی که IBM شرکت Weather را خریداری کرد، آنها سرمایه گذاری قابل توجهی جهت داده های کلان به منظور مدل سازی رویداد ها ی هواشناسی انجام دادند. نه تنها در حال ساخت مدل آب و هوایی جدیدی به نام IBM GRAF بودند، بلکه در حال آماده کردن داده های رادار هوایی و ترکیب این داده ها با داده های جانبی ناشی از اینترنت اشیا هستند تا با دقت بیشتری عمل کنند.

گوشی های هوشمند قدرتمند کابران

تغییرات صنعت برودکست سرانجام یک تغییر بزرگ وجود دارد که افراد کمی از آن صحبت می کنند، اما برای ما در برودکست و به طور خاص برای تولید محتوای ارزشمند، تفاوت معناداری خواهد داشت. دستگاه های موبایل با پیشرفت های متعدد روزبه روز بهتر می شوند و شاید در آینده نزدیک بتوان از آنها به عنوان یک منبع واقعی تولید محتوا استفاده کرد. هر یک از تغییرات فناوری که در مورد آنها صحبت شد، تغییرات بزرگی را برای ما در برودکست ایجاد می کند، اما آنچه حتی قدرتمندتر است این واقعیت است که همه این موارد همزمان هستند. تغییرات بزرگ فناوری در تلویزیون هر 5 تا 7 سال یکبار با یک روند افزایشی روبرو است. به جرات می توان گفت در سال پیش رو ما در نقطه پیک آن قرار خواهیم گرفت.

روند تکامل رسانه های برودکست

در حالی که صنعت برودکست به طور مداوم در حال تغییر است، ارزش اصلی و مسئولیت صدا و سیما برای آموزش و آگاهی دادن به مخاطب به قوت خود باقی است. با در نظر گرفتن این موارد شبکه های تلویزیونی باید در نظر داشته باشند که انتقال اطلاعات مورد نیاز به کاربران مهم است، اما ارائه محتوای جذاب و با کیفیت موضوعی است که سبب ثبت شبکه شما در ذهن مخاطب می شود.