01

سوئیچر تصویر

در چه کاربرد هایی از سوئیچر تصویر یا همان میز میکسر ویدئو استفاده می شود؟
در مقاله قبلی که با عنوان “میز میکسر تصویر یا ویدئو سوئیچر چیست؟ و چه کاربرد و ویژگی هایی در تولید برنامه های زنده دارد؟” ارائه شد؛ توضیحاتی در رابطه با سوییچر تصویر و ویژگی های اصلی آن مطرح شد. در مقاله پیش رو قصد داریم کمی بیشتر در رابطه با کاربرد سوییچر تصویر و همچنین ویژگی هایی که هنگام انتخاب میز میکسر باید به آن توجه کرد، صحبت کنیم.

بدون شک با خرید یک سوییچر ویدئو، سرمایه ارزشمندی برای تولید برنامه های زنده در اختیار شما خواهد بود. ویدئو سوئیچرها یک مجموعه ی یکپارچه ی سخت افزاری می باشند که با به خدمت گرفتن نرم افزار ها و فن آوری های ویژه به منظور مشاهده، جابجایی یا انتخاب بین منابع ورودی ویدئویی و تهیه خروجی های بلادرنگ (real-time) جهت ارسال به آنتن (پخش زنده) بکار می روند. علاوه بر این، از میکسرهای ویدئو برای ترکیب و میکس ویدئوهای مختلف، افزودن تصویر یا جلوه های ویژه و همچنین ایجاد حالت های مختلف انتقال، از یک منبع ورودی به منبعی دیگر استفاده می شوند.

برخی ار ویژگی های سوئیچر تصویر

شما با استفاده از ویژگی‌هایی که سوئیچرهای تصویر در اختیار می گذارند می توانید ارزش محتوای ارائه شده را در پخش زنده (برودکست) افزایش دهید و مقدمات افزایش مخاطبان شبکه تلویزیونی خود را فرآهم سازید. برخی از این ویژگی ها عبارت اند از دارا بودن پترن های مختلف انتقال (Transition)، استفاده از قابلیت تصویر در تصویر(PiP)، بهره گیری از کروماکی و بسیاری موارد دیگر که در میز های میکسر مختلف متفاوت می‌باشند.

استفاده از سوییچر تصویر به ارتقاء کیفیت برنامه شما کمک می کند و با توجه به سادگی انجام عملیات سوئیچ بین منابع در میز های میکسر و انتقال و همچنین قابلیت اطمینان بالا، نگرانی نسبت به مطالب فنی و نقص در این موارد را کمتر می کند و به میزان بالایی از هزینه های منابع انسانی را کاهش می دهد.

با یک سوییچر ویدیو، هزینه کلی شما برای برودکست یا همان پخش زنده با کیفیت بالا هنگام استفاده از چند دوربین (و یا حتی استفاده از منابع دیگر) به میزان قابل توجهی کمتر می‌شود.

کاربردهای سوئیچر ویدئو

به طور کلی، استفاده از بیش از یک دوربین برای پخش زنده به حرفه‌ای تر شدن برنامه کمک می‌کند. با استفاده از میز های میکسر دقت شما هنگام جابه‌جایی بین تصاویر افزایش می‌یابد و کیفیت ویدیوهایی که تولید می‌کنید نیز بهبود می‌یابد. برخی از پخش‌های زنده که از چندین دوربین استفاده می‌کنند عبارتند از:

  • کنسرت‌ها و رویدادی زنده
  • رویدادهای مذهبی
  • مصاحبه‌های زنده تلویزیونی و برنامه‌های تاک شو (Talk shows)
  • رویدادها و برنامه‌های آموزشی
  • وبینارها و کنفرانس‌ها
  • رویدادهای زنده ورزشی
  • رویدادهای معرفی محصول و عرضه محصول
سوئیچر تصویر | نکته های مهم هنگام خرید سوئیچر تصویر ویدئو

گروه مهندسی صمیم با معرفی محصول میز میکسر، محصول مطمئنی را به حوزه صدا و تصویر کشور ارائه کرده که با قابلیت کار در شرایط سخت، می تواند با بالاترین کیفیت در محیط های متنوع به صورت ۷/۲۴ و بدون توقف و قطعی فعالیت کند. در زیر به برخی از ویژگی های این میکسر حرفه ای برای پوشش رویداد ها در مکان های مختلف اشاره می‌کنیم:

اتاق های فرمان استودیوهای تولید و پخش

میکسر 2M/E صمیم ابزاری کارآمد در استودیوهای تولید و پخش و استودیوهای سیار تلویزیونی است. همچنیـن وجود رله بای پس در ساختار تمام میکسرهای صمیم، وجود سیگنال خروجی PGM را در هر شرایطی تضمین می‌کند.

پوشش زنده خبری / پخش زنده رویدادها

میز میکسر تصویر صمیم، با قابلیتهای بی شمار خود از جمله وجود پنج کانال CLIPSTORE و یک کانال DELAYER دارای وسعت عملکرد و سهولت کاربرد در مدیریت پخش رویدادهای زنده می‌باشد.

ایستگاه های پرتابل / واحدهای سیار تلویزیونی

میکسرهای تولید شده توسط گروه صمیم، به علت کیفیت ساخت و دوام بالا در شرایط کارکرد مختلف، گزینه ای مناسب برای استودیوهای پرتابل و واحدهای سیار تلویزیونی هستند.

کاربرد سوئیچر تصویر (ویدئو)

به چه مواردی باید در انتخاب میز میکسر ویدئو توجه کرد؟

هنگام تصمیم گیری در مورد انتخاب سوئیچر ویدیو، به جنبه های زیر توجه کنید:

تعداد و نوع ورودی های سوئیچر تصویر

سوئیچر تصویر باید به شما اجازه دهد تا از چندین منبع ورودی ویدیویی استفاده کنید. اگر مبتدی هستید، ممکن است برای تولید برنامه خود فقط نیاز به دو تا سه ورودی داشته باشید. در غیر این صورت، اگر اغلب به صورت زنده پخش دارید و با کیفیت بالا و به صورت برودکست پخش دارید، روی یک سوئیچر با بیش از هشت ورودی سرمایه‌گذاری کنید.

شناخت نوع ورودی نیز در انتخاب میز میکسر ضروری است. اطمینان حاصل کنید که سوییچر تصویر انتخابی شما آنچه را که نیاز دارید دارد. ممکن است ورودی های SDI و یا HDMI  بخواهید. ورودی های SDI میتواند به صورت SD، HD، FHD و یا 4K باشند. باید توجه کنید که منابع ورودی شما از چه نوعی است و میز میکسری را انتخاب کنید که از منابع ورودی شما پشتیبانی کند.

تعداد و نوع خروجی سوئیچر تصویر

خروجی نیز به همان اندازه حیاتی است و قطعا بر کیفیت پخش زنده تأثیر می گذارد. خروجی های بیشتر به این معنی است که می توانید سیگنال های خود را به مقصدهای بیشتری ارسال کنید. اگر نیاز به استفاده از منابع ورودی میز میکسر به عنوان خروجی دارید به یک سوییچر تصویر با امکان ارائه خروجی های AUX نیاز دارید. همچنین امکان استفاده از مالتی ویوئر برای تشکیل یک قاب شامل چندین منبع زنده میتواند بسیار کمک کننده باشد. از دیگر مواردی که در کاربرد های حرفه ای لازم است به آن توجه کنید این است که آیا میز میکسری که تهیه میکنید دارای خروجی Clean می باشد یا خیر.

کیفیت ویدیو سوئیچر تصویر

کیفیت بالای ویدیو بینندگان شما را تحت تاثیر قرار می دهد. کیفیت ویدیو به وضوح (رزولوشن) و تأخیر ویدیو مربوط می شود. اکثر سوییچرهای حرفه ای موجود کیفیت های ویدیویی 1080p، 720p، و 1080i را پشتیبانی میکنند.. همچنین، یک سوییچر تصویر با تأخیر کم انتخاب کنید تا وقتی بین منابع ویدیو جابجا می‌شوید، کیفیت پایین به نظر نرسد.

تعداد لایه Keyer به ازای هر M/E

سوییچر های تصویر حرفه ای دارای Keyer های متنوعی همچون Luminance Key، Chroma Key، Down Stream Key و همچنین دارای 2.5D DVE یا حتی 3D DVE‌ می باشند. قطعا متخصصین فن با این موارد آشنایی دارند و ما به توضیح این موارد در این مقاله نمی پردازیم. اما دارا بودن هر یک از موارد فوق بسیار در قیمت و کارایی میز های میکسر تاثیر گذار است.

منبع تغذیه

برخی از سوئیچ ها دارای باتری هستند، سوئیچ های ‌دارای باتری قابل حمل هستند و معمولا در کاربرد های نیمه حرفه ای استفاده می شوند و نمی توان از آنها به صورت دائمی استفاده کرد. سوئیچ های سیمی قابل اعتمادتر هستند، مخصوصا اگر دارای یک پاور پشتیبان(Power redundant) نیز باشند

صفحه نمایش داخلی سوئیچر تصویر

یک صفحه نمایش داخلی به شما امکان می دهد تنظیمات را به راحتی انجام دهید. اگر نیاز به کاربری راحت تر دارید بهتر است مدل هایی که صفحه نمایش لمسی داخلی دارند را انتخاب کنید. این مورد به شما امکان می دهد تا به طور مستقیم و سریع سوییچر تصویر را کنترل کنید.

افکت های سوئیچر تصویر

اگر از علاقه مندان به قرار دادن افکت ها بر روی ویدیوهای خود هستید و نیاز دارید انتقال بین تصاویر با انیمیشن خاصی همراه باشد، باید به این قابلیت ها در راهنمای کاربری محصولی که می خواهید خریداری کنید توجه کنید. به عنوان مثال میکسر حرفه ای گروه مهندسی صمیم در بخش انتقال دارای بیش از صد نوع پترن Wipe و انواع Transition ، با قابلیت شخصی سازی می باشد.

راحتی در استفاده

به طور معمول، یادگیری نحوه استفاده از سوییچرهای ویدئویی با مراجعه به راهنمای کاربری آنها به راحتی قابل وصول است. اما باید نحوه چیدمان کلید ها و ابزار هایی که برای انتقال و استفاده از ویژگی های متنوع سوییچر ویدیو در اختیار کارگردان تکنیکال برنامه قرار میگیرد به نحوی باشد که استفاده از آن را لذت بخش کند. همچنین امکاناتی همچون صفحه نمایش داخلی برای انجام تنظیمات و یا در اختیار قرار دادن تصاویر منابع به کمک مالتی ویوئر در اختیار کارگردان میتواند برای تولید برنامه ای با کیفیت، بسیار راهگشا باشد.

دکمه های دارای نور پس زمینه

دکمه‌های دارای نور پس‌زمینه روی سوئیچر ویدیو به شما کمک می‌کنند تا دکمه‌های کنترل را سریع پیدا کنید. از آنجایی که یک تولید کننده پخش زنده اغلب در تنظیمات تاریک یا کم نور کار می‌کند، داشتن این دکمه ها یک مزیت است.

قیمت سوئیچر تصویر

با خرید هر دستگاه یا ابزار، قیمت به طور قابل توجهی بر تصمیم تاثیر می گذارد. اگر بودجه محدود باشد، میتوان تنها به رفع نیاز و موارد اساسی پرداخت. اما اگر بودجه نگران کننده نیست، مدل های پیشرفته با افکت ها و کنترل های پیشرفته یک سرمایه گذاری عالی هستند.

در انتها امیدواریم این مقاله در انتخاب بهترین میز میکسر تصویر متناسب با کاربرد شما مفید واقع شده باشد.