میز میکسر تصویر یا همان سوئیچر ویدئو چیست؟

میکسر تصویر یک دستگاه سخت افزاری است که برای جابجایی یا انتخاب بین منابع مختلف تصویری و میکس ویدیو به معنی افزودن فیلم یا جلوه های ویژه و همچنین ایجاد حالت های مختلف انتقال، از یک منبع ورودی به منبعی دیگر استفاده می شود. میکسر تصویر بیشتر در محیط های تولید ویدئو مانند واحد های سیار تولیدی و استودیوهای تلویزیونی استفاده می شوند.

عملکرد اصلی میز میکسر دیجیتال

عملکرد اصلی میکسر تصویر دیجیتال، ایجاد یک خروجی اصلی برای پخش یا ضبط ویدیوی بلادرنگ است. این محصول سخت افزاری می‌تواند جلوه‌های بصری مختلفی ایجاد کنند، از ترکیب‌های ساده  تا جلوه‌های ویژه پیچیده. میزهای میکسر ویدئو از چندین منبع ورودی استفاده می کنند، سپس افکت های مورد نظر را اعمال می کنند و یک یا چند خروجی تولید می کنند.

ویژگی‌های اصلی میکسر صدا و تصویر

میکسر های تصویر بر اساس گذرگاه های (Bus) برنامه در حال پخش(Program) و پیش نمایش (Preview) کار می کنند. گذرگاه برنامه در حال پخش فید خروجی اصلی است و گذرگاه پیش‌نمایش برای انتخاب و پیش‌نمایش منبعی است که در شرف انتشار است. گذرگاه پیش نمایش برای اضافه کردن و مشاهده اولیه جلوه های بصری مورد نیاز است. یک میکسر صدا و تصویر مدرن دارای ویژگی های اضافی مانند توانایی ذخیره تنظیمات پیچیده میکسر و همچنین ارتباطات سریال با قابلیت استفاده از پروتکل های ارتباطی اختصاصی است.

اهمیت میکسر صدا و تصویر در تولید و پخش برنامه های زنده

شاید در نگاه اول فکر کنید میکس چند تصویر با هم و امکان انتقال تصاویر با افکت های متنوع و یا استفاده از کروماکی در تولید یک برنامه را می توان به کمک نرم افزار های ادیت کامپیوتری نیز انجام داد، اما باید توجه داشته باشید که این نرم افزار ها در مرحله پسا تولید مورد استفاده قرار می گیرند و عملا در بحث تولید برنامه به صورت زنده که نیاز به اعمال تغییرات بروی ویدیوی دیجیتال به صورت بلادرنگ و در لحظه دارند، بلا استفاده می شوند. اینجاست که میز های میکسر تصویر دیجیتال یا همان سوئیچر های تصویر پا به عرصه می گذارند و با استفاده از تکنولوژی های بسیار پیشرفته این امکان را فرآهم می سازند.

پخش زنده در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در سال 2020، بینندگان 480 میلیارد ساعت را صرف تماشای محتوای زنده فقط با استفاده از تلفن همراه کردند. بنابراین اگر در مورد تولید و پخش یک ویدیوی زنده موفق، جدی هستید، باید بهترین سوئیچر ویدیوی زنده (Live Production Video Switcher) را که می‌توانید تهیه کنید، انتخاب کنید. تفاوت بین یک سوئیچر ویدئویی حرفه ای و با کیفیت بالا و یک سوئیچر ویدئویی با کیفیت پایین مانند شب و روز است. این تفاوت به حدی است که قطعا، بینندگان شما نیز می توانند به سادگی تفاوت کیفیت را تشخیص دهند.

تنها با استفاده از یک میکسر تصویر حرفه ای می توان یک برنامه زنده با کیفیت تولید کرد. و یک تولید زنده با کیفیت به نوبه خود بینندگان را جذب می کند. افزایش مخاطبان به رشد برند شما کمک می کند و در نهایت سبب پیشبرد کسب و کار رسانه شما خواهد شد. و چه کسی این را نمی خواهد؟!

یک میز میکسر تصویر دیجیتال حرفه ای باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

قابلیت اطمینان(Reliability)

میز میکسر حرفه ای تصویر یا همان ویژن میکسر(Vision Mixer) کاملاً باید قابل اعتماد باشد. سخت‌افزار میکسر تصویر غیرقابل اعتماد، تولید برنامه زنده شما را در معرض خطر جدی نقص فنی قرار می‌دهد و شکست فنی باعث فاجعه برای موفقیت رویداد زنده شما می‌شود.

از سوی دیگر، یک سوئیچر ویدیویی قابل اعتماد به معنای کارایی بدون نگرانی برای تکنسین ها و یک تجربه تماشای رضایت بخش برای مخاطب است. شما حداقل زمان را صرف عیب یابی خطاها (در صورت وجود) خواهید کرد و زمان و منابع ارزشمندی را برای انجام کارهای دیگر آزاد خواهید کرد.

میز میکسر صمیم یک گزینـه ایده آل برای فعالین حرفه ای حوزه صدا و تصویر می باشد که با قابلیت اطمینان بالا و قدرت کارکرد ۷/۲۴، متناسـب با نیازهای متخصصان داخلی حوزه برودکست، سفارشی سازی شده است. این محصول، حاصل پنج سال تلاش مستمر مهندسین گروه دانش بنیان صمیم اسـت کـه با کیفیت ساخت بالا، تجربه کاربری خوب، پشتیبانی فنی مناسب و تضمین خدمات پس از فروش، ضریب عملیاتی بالایی را، در رده محصولات پیشرفته جهان، فراهم می آورد.

کیفیت حرفه ای (Professional-quality)

اگر قصد دارید یک برنامه زنده در سطح حرفه ای تولید کنید، به یک سوئیچر ویدیوی مناسب نیاز دارید. تولیدات زنده با کیفیت بالا، بینندگان شما را راضی نگه می دارد، وقتی با استفاده از یک سوئیچر حرفه ای اقدام به تولید برنامه زنده کنید خروجی تولیدی شما می تواند از انتظارات مشتری فراتر رود. نتیجه یک گروه بسیار راضی از بینندگان است و احتمال اینکه این بینندگان به دنبال کنندگان بلندمدت برند تبدیل شوند بسیار بیشتر می شود. استانداردهای حرفه ای همچون ارائه تصاویری با کیفیت فول اچ دی (FHD/3G) همچنین به تثبیت برند شما به عنوان پیشرو در صنعت کمک می کند. رسانه ی شما با ارائه بهترین قابلیت‌ها در رده خود، جایگاه برند خود را در رقابت حفظ خواهید کرد.

میکسر تصویر صمیم، محصولی قدرتمند از خانواده میکسرهای تولید شده توسط گروه مهندسی صمیم است که در قالب یک میکسر 2M/E از 32 ورودی SDI-3G/HD/SD پشتیبانی می کند. این محصول شـامل یـک فریم اصلی بـه همراه کنترل پنل سخت افزاری و نرم افزاری می باشد. برخی از ویژگی های این میز میکسر دیجیتال در زیر آورده شده:

  • دارای 2M/E و خروجی های PGM ،PVW ،PGM Clean و PVW Clean به ازای هر M/E
  • چهار لایه Keyer کامل به ازای هر M/E با قابلیت اعمال انواعKey، مانند Chroma Key ،Luminance Key
  • یک لایه Down Stream Key به ازای هر M/E با قابلیت اعمال Luminance Key
  • امکان ذخیره، ویرایش و بازخوانی Macro ،Snapshot و Timeline روی هر M/E
  • تعبیه Relay Bypass روی خروجی PGM هـر M/E بــه منظـور بالا بردن هرچه بیشتر قابلیت اطمینان میکسر تصویر
  • دارای ساختار مـاژولار و کارت های plug Hot که در صورت ایجاد مشکل بـه صـورت مجزا قابل تعویض هستند
  • دارای سه خروجی مجزای Multiviewer بـه صورت HDMI و SDI
  • دارای هشت خروجی Auxiliary برای استخراج خروجی SDI هر یک از منابع ورودی یا داخلی میکسر تصویر

برای اطلاع از سایر ویژگی ها میتوانند از صفحه میز میکسر تصویر شرکت صمیم رایانه بازدید بفرمایید.

سهولت استفاده

زمان، انرژی و هزینه ها، منابع بسیار ارزشمندی در هنگام راه اندازی و ارائه یک برنامه زنده هستند. یک میکسر صدا و تصویر با کاربری آسان به حفظ این منابع با ساده کردن گردش کار تولید زنده شما کمک می کند. اپراتورها به سرعت آموزش می بینند و زمان کمتری را صرف راه اندازی سخت افزار و کنترل تولید می کنند. نتیجه کاهش هزینه ارائه خدمات است.

راه حل های آسان برای استفاده نیز بسیار سودمند هستند زیرا خطر خطاهای انسانی و فنی را کاهش می دهند تا اطمینان حاصل شود که تولید زنده شما تا حد امکان روان اجرا می شود. هرچه راه حل های ممکن جهت تعویض ویدیو پیچیده تر باشند، خطر خطا بیشتر می شود.

تطبیق پذیری (Versatility)

راهکار های تولید زنده سنتی شامل بخش‌های زیادی مانند ضبط‌کننده، پخش‌کننده، سوئیچر و اغلب چند اسپلیتر است. در چنین مواقعی باید تمام این اجزای مجزا را مدیریت کنید که به هزینه های سربار شما می افزاید. اما لازم نیست اینطور باشد.

مانند یک چاقوی ارتش سوئیس، یک میز میکسر تصویر همه کاره، حاوی همه چیزهایی است که برای انطباق با هر سناریوی تولید برنامه زنده نیاز دارید و به شما این اعتماد به نفس را می دهد تا در صدد برآورده کردن خواسته‌های پروژه‌های جدید و متفاوت برآیید. این درجه انعطاف پذیری بالا با حذف نیاز به خرید، حمل و نقل، راه اندازی و مدیریت تجهیزات اضافی باعث صرفه جویی در هزینه های سازمان شما می شود.

خرید با قیمت مناسب (Cost-effectiveness)

یک میز میکسر تصویر با کیفیت حرفه ای می تواند همه کاره، قابل اعتماد و کاربر پسند باشد، اما اگر تهیه این سخت افزار از بودجه شما خارج باشد، این عناصر ضروری هیچ معنایی ندارند.
گروه مهندسی صمیم با معرفی میز میکسر خود، محصول مطمئنی را به حوزه صدا و تصویر کشور ارائه کرده که با قابلیت کار در شرایط سخت، می تواند با بالاترین کیفیت در محیط های متنوع به صورت ۷/۲۴ و بدون توقف و قطعی فعالیت کند.

این محصول از نظر کیفیت در میان محصولات هم رده خود در جهان شانه به شانه بهترین تولید کنندگان بین المللی می زند و با قیمتی بسیار کمتر از نمونه های خارجی قابل خرید است و با پشتیبانی کامل در داخل کشور ارائه می شود.