SmartCast Manager

سیستم مدیریت شبکه SmartCast Manager گروه صمیم

سیستم مدیریت شبکه صمیم موسوم به Samim Smartcast Manager در پانزدهمین اجلاس فناوری رسانه‌ (28 تا 30 آبان 97) توسط دکتر علی عسکری، رئیس رسانه ملی، رونمایی شد. امسال دو محصول از شرکت صمیم‌رایانه در جمع دوازده طرح برگزیده دانش‌بنیان در حوزه فنی صنعت رسانه جای گرفت که سیستم مدیریت شبکه SmartCast Manager یکی از آن دو بود.

سامانه نرم‌افزاری SmartCast Manager انواع تجهیزات به‌کاررفته در شبکه‌های کامپیوتری را تحت نظر می‌گیرد و هر اتفاقی را که در شبکه رخ می‌دهد لحظه‌به‌لحظه تحلیل می‌کند. مدیران شبکه با بررسی نتیجه این تحلیل‌ها می‌توانند عیوب احتمالی را سریع‌تر شناسایی و آن‌ها را رفع کنند.

امروزه تمام تاسیسات و تشکیلات فنی بزرگ اعم از شبکه‌های برق‌رسانی، آب‌رسانی، نفت و گاز، رادیو و تلویزیون و… برای تسهیل امور خود از کامپیوتر و شبکه‌های کامپیوتری بهره می‌برند. گستره بعضی از این شبکه‌ها منطقه جغرافیایی وسیعی را دربرمی‌گیرد. طبیعتاً هرچه وسعت منطقه بیشتر باشد، کنترل، عیب‌یابی و عیب‌زدایی شبکه پیچیده‌تر می‌شود و زمان بیشتری می‌طلبد.

کلید حل این مشکل، بهره‌گیری از سامانه‌ مدیریت شبکه ، خلاصه‌شده است؛ سامانه‌ای که بتواند سازوکارهای شبکه را فارغ از وسعت جغرافیایی و پیچیدگی آن، به‌صورت متمرکز تحت نظر گرفته و مدیریت کند.

شبکه‌‌های‌ بزرگ معمولاً ترکیبی از چند شبکه کوچک‌تر هستند که آن‌ها را اصطلاحاً گره‌ می‌نامیم. هر یک از این گره‌ها که در گستره‌ای محدود مشغول به کار هستند. برای مثال، شبکه توزیع برق هر استان، ایستگاه‌های خاص خود را دارد که به گستره جغرافیایی محدودی برق می‌رساند. اما از به‌هم پیوستن این ایستگاه‌های استانی، شبکه بزرگ‌تری شکل می‌گیرد که کل کشور را شامل می‌شود. مشابه همین ساختار را در حوزه ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی، شبکه‌های آب‌رسانی و… نیز می‌توان تصور کرد.

ویژگی های سامانه مدیریت شبکه SmartCast Manager

از دیگر ویژگی‌های بارز سامانه مدیریت شبکه SmartCast Manager این است که عملکرد خود و وضعیت جاری شبکه‌ را به‌‌شکل نقشه‌ها، ساختارها و نمودارهای گرافیکی نمایش می‌دهد تا مدیران و متصدیان شبکه وضعیت جاری آن را راحت‌تر رصد ‌کنند.

بدیهی است که چنین سیستم جامعی باید از امنیت کافی نیز برخوردار باشد تا از دسترسی غیرمجاز و تبعات زیان‌بار ناشی از آن مصون بماند. سامانه مدیریت شبکه صمیم برای این منظور تمهیدات امنیتی مختلفی به‌کار بسته است که استفاده از ابزارهای مدیریتی دقیق برای محیط‌های چندین‌کاربره و اعمال محدودیت دسترسی بر حسب موقعیت جغرافیایی از آن جمله است.

ویژگی مهم دیگر این‌که برای SmartCast Manager فرقی نمی‌کند تجهیزات، پروتکل‌ها و واسط‌های ارتباطی به‌کاررفته در شبکه از چه نوع و ساخت چه شرکتی است. و این یعنی برای استفاده از سامانه مدیریت شبکه صمیم، لازم نیست اجزای شبکه فعلی تعویض یا نوسازی شوند. بدیهی است که این مورد به صرفه‌جویی در زمان و هزینه منجر می‌شود.

دیگر مزیت مهم SmartCast Manager قابلیت سفارشی‌سازی آن است. کاربران این سامانه می‌توانند اغلب بخش‌های آن از جمله داشبوردها، نقشه‌ها، هشدارها، و گزارش‌‌ها را بسته به نیازهای خود پیکربندی کنند تا مدیران و اپراتورهای مربوطه آنچه را که باید، ببینند و مشکلات را به‌موقع شناسایی کنند.

شایان ذکر است که محصول SmartCast Manager از گروه مهندسی صمیم، در هفتمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان «محصول برتر تحقیق و توسعه واحدهای تولیدی و صنعتی کشور» انتخاب شد و در آئین تجلیل از برترین‌های صنعت کشور، ۲۶ آذرماه سال ۹۷ در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد تقدیر قرار گرفت.