ماتریس صدا و تصویر

ماتریس تصویر یا روتر SDI چیست؟

روترهای SDI یا همان ماتریس های تصویر، به منظور مسیردهی سریع و دلخواه سیگنال های ورودی به پورت های خروجی استفاده می شوند. این تجهیزات معمولا در استودیوهای تولید و پخش، مراکز نودال و استودیوهای سیار تلویزیونی  بکارگرفته می شوند.

کاربردهای ماتریس تصویر چیست؟

ماتریس تصویر علاوه بر مسیردهی سیگنال های ورودی SDI، کاربردهای دیگری هم دارند که شامل موارد زیر می باشد:

 • سوییچ یا جابجایی منابع تصویر قابل ارسال به پخش
 • انتخاب منابع ورودی از آرشیوهای تصویر به منظور انتقال به واحدهای تولید و پخش
 • انتقال محتوای زنده یا استریم تصویر به واحد پخش
 • توزیع و تقویت سیگنال

علاوه بر کاربردهای فوق،‌ در صورت ترکیب ماتریس های تصویر با تجهیزات دیگر مثل پردازنده ها و یا مبدل های سیگنال و …، می توان کاربردهای خلاقانه و پیچیده تری برای مدیریت سیگنال های تصویر تعریف و پیاده سازی کرده و منابع ورودی تولیدی و تأمینی را برای ساخت و انتشار خروجی های حرفه ای تر، در قالب های متنوع تر برای رسانه های متفاوت در نظر گرفت.

کاربردهای ماتریس صدا و تصویر

امکانات و ویژگی های مهم ماتریس های تصویر

حداکثر تعداد سیگنال های ورودی و خروجی قابل پشتیبانی، یکی از قابلیت ها و امکانات مهم ماتریس های صدا و تصویر محسوب میشود. برای مثال ماتریس های تصویر شرکت صمیم می‌توانند حداکثر از مسیردهی و انتقال همزمان 48 ورودی به 48 خروجی پشتیبانی کنند. علاوه بر این، انواع کیفیت ها و فرمت های سیگنال قابل پشتیبانی هم اهمیت بالایی دارد. پشتیبانی از فرمت های جدیدتر مانند سیگنال های 4K و 3G-SDI علاوه بر فرمت های قدیمی تر، ویژگی مهم یک ماتریس تصویر به حساب می آید.
در این بین، قابلیت ها و امکانات دیگر هم در انتخاب یک ماتریس تصویر حرفه ای اهمیت دارد:

 • امکان استفاده از ماژول Clean & Quiet
 • قابلیت انتخاب منابع ورودی از آرشیو
 • قابلیت جایگزینی با میزهای میکسر ویدئو در استودیوهای کوچکتر برای انتقال استریم محتوای زنده
 • امکان اتصال به کنترل پنل های اختصاصی
 • امکان کنترل و مانیتورینگ از طریق نرم افزارهای تحت وب یا شبکه
 • حذف نویز،‌ جیتر و بهبود کیفیت سیگنال های خروجی (Re-clocking) و همگام سازی آن ها با سیگنال مرجع
 • امکان توزیع و تقویت سیگنال و پیشگیری از افت کیفیت استریم خروجی و …

ماتریس های تصویر صمیم

ماتریس های تصویر شرکت صمیم، خانواده ای از محصولات قدرتمند و حرفه ای موجود در بازار هستند که استانداردهای عملیاتی بالای آن ها سبب شده تا قدرت رقابت با نمونه های خارجی و سطح بالای بازار جهانی را داشته باشند. ماتریس های تصویر ‌صمیم با پشتیبانی از حداکثر 48 ورودی و 48 خروچی و نیز پوشش کامل سیگنال های SD ، HD ،3G SDI و ASI می توانند هر کدام از خطوط سیگنال های ورودی را به صورت مستقل و همزمان مسیردهی کنند.

تعریف و اعمال تنظیمات این مسیردهی می تواند از طریق نرم افزار تحت وب اختصاصی صمیم نیز اجرا شود؛ اما کنترل مسیردهی سیگنال ها در اصل از طریق قطعات سخت فزاری اختصاصی صمیم تحت عنوان کنترل پنل های ماتریس (روتر) انجام می شوند.

برخی از انواع ماتریس های تصویر صمیم امکان استفاده از ماژول سوییچ Clean & Quite را در اختیار کاربران شبکه قرار می دهند تا در صورت قطع ناگهانی سیگنال ورودی،‌ عملیات سوییچ به منبع جایگزین بدون خرابی تصوبر یا ایجاد نویز و مشکلات دیگر انجام می گردد.

علاوه بر این، Re-clock کردن سیگنال های خروجی برای بهبود کیفیت استریم و یا تقویت سیگنال های توزیع شده برای تضمین عدم افت کیفیت آن ها را نیز می توان به ماتریس های تصویر صمیم سپرد.

قابلیت دیگر ماتریس صمیم،‌ امکان انتخاب سریع منابع ورودی از آرشیو ویدیوهای دیجیتال و انتقال آن ها به واحدهای تولید و پخش می باشد. امکان جایگزینی با میزهای میکسر ویدیو برای انتقال محتوای زنده یا استریم ها به واحدهای پخش (آنتن) در استودیوهای کوچکتر نیز یکی از ویژگی های مهم ماتریس های تصویر صمیم محسوب می شود.

در انتخاب و خرید یک ماتریس تصویر،‌ به چه مواردی دقت کنیم؟

حداکثر تعداد سیگنال ورودی و خروجی بر حسب نیاز خاص استودیو

همانطور که گفته شد حداکثر تعداد سیگنال های ورودی و خروجی قابل پشتیبانی، یکی از قابلیت ها و امکانات مهم ماتریس های صدا و تصویر محسوب می شود. بهتر است که در هنگام انتخاب یک ماتریس،‌ ابتدا نیازسنجی های لازم در خصوص تعداد خروجی های مورد نیاز، بر حسب نوع و مقیاس استودیو انجام شده و حداکثر تعداد خروجی و ورودی لازم تخمین زده شود و به تناسب آن،‌ ماتریس صدا و تصویر مناسب با ظرفیت لازم تهیه گردد.

نوع و استاندارد سیگنال های قابل پشتیبانی

یکی از موارد بسیار مؤثر در انتخاب ماتریس های تصویر،‌ توجه به زیرساخت برودکست در استودیوهای تولید و پخش می باشد. برای مثال اگر زیر ساخت برودکست در یک شبکه تلویزیونی بین المللی،‌ بر مبنای استاندارد 3G-SDI طراحی شده باشد،‌ نیاز به تهیه ماتریس هایی بر مبنای همین استاندارد داریم. این درحالیست که متناسب با زیرساخت یک استودیوی تلویزیونی محلی کوچکتر با استاندارد SD یا HD ما نیازی به یک ماتریس پشتیبانی کننده از استاندارد 4K نخواهیم داشت و یک ماتریس ارزانتر با قابلیت پشتیبانی از سیگنال های HD-SDI کافیست.

قابلیت های خاص

قابلیت هایی نظیر بهسازی یا تقویت سیگنال های توزیع شده از طریق Re-clocking یا Amplifying ، در برخی از ماتریس های تصویر،‌ به صورت آپشن یا انتخابی قابل فعالسازی است. هم چنین امکانات خاص دیگر نظیر بهره گیری از منبع تغذیه اضافی، امکان اتصال به کنترل پنل های مدیریتی و واسط های کاربری تحت وب و یا نمایش محتوای استریم های ورودی و خروجی بر روی مانیتور – با عنوان مالتی ویوئر – در بسیاری از ماتریس ها به صورت گزینه های جانبی قابل انتخاب قرار داده شده اند.

قیمت، اصالت کالا و خدمات پس از فروش

قیمت، یکی از مهمترین موارد مؤثر بر تصمیم برای خرید ماتریس های تصویر می باشد. قیمت انواع مختلف ماتریس، با توجه به تمام مواردی که در بالا ذکر شد، متفاوت است. اما بر حسب نیازهای فنی و تخصصی در استودیوهای کوچک،‌ متوسط یا بزرگ و با توجه به اصالت کالا، برند تولیدکننده، دسترسی به تیم خدمات پس از فروش، امکان انتخاب می تواند متنوع تر باشد. مقرون به صرفه بودن ماتریس های صدا و تصویر تولید شده توسط شرکت صمیم، نسبت به امکانات قابل ارائه آن ها،‌ مزیت بزرگی ست که سایر برندهای خارجی رقیب علاوه بر یدک کشیدن نام های بزرگ و شناخته شده از آن بی بهره اند. علاوه بر این دسترسی مستقیم به شرکت صمیم و سهولت و سرعت استفاده از خدمات پشتیبانی و پس از فروش محصول در داخل کشور، ماتریس های صمیم را به گزینه ای قابل دسترس و قابل اعتماد تبدیل کرده است.