نرم افزار آرشیو محتواهای چندرسانه ای

نرم افزار آرشیو محتواهای چندرسانه ای

آرشیو صحیح و حرفه ای محتواهای چندرسانه ای برای بسیاری از کسب و کارها مانند شبکه های تلویزیونی و رادیویی، مؤسسات رسانه ای، آموزشی و فرهنگی،‌ تیم های محتوا و بازاریابی و … مسئله ای مهم و چالش برانگیز است و حل این چالش به کمک نرم افزار آرشیو محتوا امکان پذیر می باشد.

مدیریت ذخیره سازی

ذخیره سازی و آرشیو صحیح محتوا، صرفاً به نگهداری آن در میان انبوهی از سایر اطلاعات مربوط نمی‌شود؛ ‌بلکه دسترس پذیری و استخراج سریع، امکان جستجو پیشرفته و نیز امنیت محتواها نیز باید به طور کامل تضمین شود.

طبقه بندی و گروه بندی محتوا

طبقه بندی و گروه بندی دقیق محتواها متناسب با تگ گذاری های پیشرفته نیز، یکی دیگر از مواردی است که باید در هنگام ذخیره سازی و آرشیو مد نظر قرار گیرد. انبوه اطلاعات،‌ اسناد و محتواهای چندرسانه ای که در داخل سازمان، تولید و یا توسط تهیه کنندگان خارج از سازمان تأمین می شوند، نیازمند دسته بندی های دقیق و مشخص هستند تا بعدها امکان جستجو و بازیابی سریع را داشته باشند.

مطابق با بررسی های جدید، 37 درصد از گروه های بازاریابی و محتوا در شرکت های بزرگ گفته اند که جستجو و یافتن فایل های مورد نیازشان از آرشیو محتوای سازمان، بسیار وقت گیر و زمانبر است. از این تعداد، حدود 21 درصد هم این مسئله (جستجوی فایل های مورد نیاز در فضای آرشیو) را گیج کننده، بسیار دشوار و حتی غیر ممکن می دانند.

نتایج همین بررسی ها نشان می دهد که نیاز به سیستم های حرفه ای ذخیره سازی و آرشیو، به ویژه برای مجموعه هایی که با محتوا، اسناد و فایل های چندرسانه ای سروکار دارند،‌ به شدت افزایش یافته است.

پشتیبانی نرم افزار آرشیو محتوا از اتصال به انواع حافظه ها

در نظر داشته باشیم که یک نرم افزار قدرتمند آرشیو، باید امکان پشتیبانی از اتصال به انواع حافظه ها و فضاهای ذخیره سازی را داشته باشد تا بتوان محتواهای بسیار قدیمی(که بر روی ابزارهای قدیمی ذخیره سازی و با روش های قدیمی نگهداری شده اند) را نیز به سادگی مدیریت کرد.

از این گذشته، بروزرسانی ها و بازتولید محتواهای جدید،‌ نیاز به فرمت ها، خروجی ها و کیفیت های متفاوت برای انتشار محتوا،‌ تنوع پلتفرم های انتشار و … نیز می توانند فرایندهای مربوط به ذخیره سازی و آرشیو محتواهای مورد نیاز و در نتیجه بازیابی و فراخوانی آن ها را با پیچیدگی های بیشتر مواجه کنند. مدت نگهداری هم خود مسئله بسیار مهمی در آرشیو و ذخیره سازی محتوا محسوب می شود. فراموش نکنیم که محتواهای آرشیو شده نه تنها باید در کوتاه مدت بلکه باید در صورت نیاز در بلند مدت و حتی سالیان متمادی نیز همچنان قابل دسترس و قابل جستجو باشند.

ماژول اختصاصی صمیم برای ذخیره سازی و آرشیو محتوای چندرسانه ای

سامانه مدیریت محتوای چندرسانه ای صمیم و نیز سامانه اتوماسیون جامع مدیا برای شبکه های رادیویی و تلویزیونی، دارای یک ماژول قدرتمند و اختصاصی برای ارائه خدمات مربوط به ذخیره سازی و آرشیو حرفه ای محتوا می باشند. فرایندهای اختصاصی آرشیو،‌ ذخیره سازی و یا جستجوی محتوا نیز از طریق بکارگیری همین سامانه ها قابل تعریف، مدلسازی،‌ تخصیص کاربر و پیاده سازی هستند. با استفاده از ماژول آرشیو صمیم، کلیه محتواهای چندرسانه ای مورد نیاز و قابل آرشیو، به همراه تمام متادیتاها،‌ تگ ها، توضیحات فنی و محتوایی،‌ پیام ها و اعلان ها،‌ فرایندها و رویدادهای مرتبط، می‌توانند ذخیره و مطابق با نیازها، شرایط و تنظیمات خاص مورد نظر مدیر سامانه آرشیو شوند.

مدیریت ذخیره سازی به کمک نرم افزار آرشیو محتواهای چندرسانه ای

قابلیت اتصال نرم افزار آرشیو به سامانه های دیگر

یکی از ویژگی های مهم نرم افزار آرشیو و ذخیره سازی صمیم،‌ قابلیت اتصال به انواع سامانه های استاندارد مدیریت فرایند و یا سامانه های دیگر مدیریت محتوای چندرسانه ای از طریق قابلیت RESTful API آن می باشد که در برون ریزی و درون ریزی محتواهای حجیم و پرتعداد و نیز انتقال تنظیمات و … نقش بسیار پررنگی دارد.

برخی از ویژگی ها و کاربرد های نرم افزار آرشیو محتوای صمیم

ماژول مدیریت آرشیو در سامانه های مدیریت محتوای صمیم به شما کمک می کند تا:

 • از ذخیره فایل های کاملاً تکراری در فضای آرشیو جلوگیری کنید
 • فضای آرشیو سازمان را به صورت ترکیبی از Storage و نوار LTO با کمک زیرساخت SDS و Vsan اختصاصی پیکربندی کنید
 • انتقال/کپی هر نوع فایل از Storage به نوارهای LTO و برعکس را به صورت دستی یا خودکار انجام دهید
 • فرایندهای مربوط به ذخیره سازی و آرشیو محتوا شامل: کپی و انتقال فایل از/به نوار یا حافظه، مدیریت ارسال/دریافت فایل توزیع شده، پشتیبان گیری هوشمند، کنترل وضعیت فضاهای ذخیره سازی و هر نوع روال خاص منظوره مورد نیاز را با کمک استاندارد BPMN 2.0،‌ تعریف، مدلسازی، پیاده سازی و مانیتور کنید
 • تمام متادیتاها، تگ ها و غنی سازی های انجام شده، به صورت مدون و مدیریت شده، را بدون نیاز به نرم افزار های دیگر ذخیره و بازیابی کنید
 • امکان پشتیبانی از انواع سخت افزارهای ذخیره سازی مانند SAN و NAS بدون محدودیت درنوع و حجم آنها را داشته باشید
 • اطلاعات میان فضاهای ذخیره سازی را با کمک سامانه اتوماسیون تحت وب به صورت خودکار یا دستی کنترل و جابجا کنید
 • همه کتابخانه های استاندارد مبتنی بر نوار Tapeرا پشتیبانی کنید
 • تمامی پروتکل های استاندارد اشتراک گذاری فایل از جمله HTTP ،CIFS ،NFS ،SAMBA ،HTTPS را پشتیبانی کنید
 • اطلاعات میان مدیاهای مختلف ذخیره سازی از قبیل NAS ، SAN، LTOو حافظه های ابری استاندارد را مدیریت و جابجا کنید
 • امنیت فایل ها را در لایه ذخیره سازی، انتقال و دسترسی، تأمین کنید
 • محتواهای آرشیوی مورد نیازتان را براساس متادیتا، تگ ها، خصوصیات، فیلترها و سایر داده های ضمیمه ای جستجو کنید
 • وظایف و کارهای مرتبط با آرشیو و ذخیره سازی را به کاربران مناسب با دسترسی مناسب تخصیص دهید
 • وظایف موجود در کارتابل کاربران را مشاهده/بررسی و پیگیری کنید
 • وضعیت محتواهای چندرسانه ای را متناسب با محل ذخیره سازی آن ها پایش و مانیتور کنید
 • به ازای هر قسمت از فرآیندهای آرشیو، ذخیره سازی و جستجو، هشدار/اعلان یا اخطار های دلخواه تعریف کنید
 • لایه ذخیره سازی و آرشیو را به صورت مستقل از نوع و برند سخت افزار و نرم افزار پیکربندی کنید
 • امکان پشتیبانی از فضاهای ذخیره سازی و آرشیو با سایزهای کوچک تا بزرگ (گیگابایت تا چندین پتابایت) را داشته باشید
 • از ساختار Storage Redundancy با هدف افزایش کیفیت نگهداری محتوا (جلوگیری از هرگونه از دست رفتگی داده) استفاده کنید
 • سرعت بالای انتقال فایل ها تا 10 گیگابیت در ثانیه را تجربه کنید
 • امکان تگ زنی هوشمند به ازای هر نوع محتوا و ذخیره سازی فراداده های مرتبط با آن را داشته باشید
 • فضای آرشیو و ذخیره سازی را با کمترین هزینه سربار،‌ توسعه و گسترش دهید
 • از API های متنوع با هدف ارسال محتواهای آرشیو شده برای پخش یا تنظیم چیدمان پخش در پلتفرم های مختلف استفاده کنید.
نرم افزار آرشیو محتواهای چندرسانه ای

خرید و قیمت نرم افزار

برای خرید نرم افزار آرشیو باید به مسائل مختلفی توجه شود:

نوع فایل ها که نیاز به ذخیره سازی و آرشیو دارند

 یکی از مسائل مورد توجه در خرید نرم افزار ارشیو این است که سازمان شما از چه فایل هایی بیشتر استفاده میکند. بیشتر فایل ها متنی هستند یا به صورت صوت و تصویر؟ باید نرم افزاری را انتخاب کنید که میکرو سرویس های مربوط به فایل های شما را داشته باشد تا به راحتی کار شما و کاهش هزینه ها کمک کند.

استفاده از هوش مصنوعی در ذخیره سازی و آرشیو محتوا

مسئله بعدی این است که نرم افزار آرشیوی که تهیه میکنید آیا از هوش مصنوعی برای آسان کردن فرایند تگ گذاری فایل ها استفاده میکند یا خیر. این مورد را با یک مثال شفاف تر میکنیم. فرض کنید سازمان شما نیاز دارد تا 1000 ویدئو را در مکانی ذخیره کند و با این 1000 ویدئو در فعالیت های روزمره سر و کار دارد حالا اگر نرم افزاری در اختیار شما باشد که شما را با یک سرچ ساده دقیقا به فریم های مورد نظر در ویدیوی مورد نظر برساند چقدر می تواند در سرعت انجام کار ها و کاهش هزینه ها کمک کند؟ نرم افزار مدیریت محتوای چند رسانه ای صمیم با استفاده از هوش مصنوعی (به عنوان مثال OCR و یا تبدیل گفتار به نوشتار) این مهم را برای شما ممکن می سازد.

قابلیت اتصال و دریافت اطلاعات از نرم افزار های دیگر

ممکن است سازمان شما برای ذخیره سازی و آرشیو محتوا قبلا از نرم افزار دیگری استفاده میکرده و حالا با توجه به نیاز های جدید قصد مهاجرت از سیستم سابق به جدید را دارید. حالا اگر نرم افزار جدید این قابلیت را داشته باشد که به راحتی به نرم افزار قبلی متصل شود قطعا فرایند مهاجرت به راحتی انجام خواهد شد.

قیمت نرم افزار آرشیو

بدون شک بودجه شما جهت خرید نرم افزار آرشیو نیز یکی از اصلی ترین مسائل است بنابراین بهتر است نرم افزاری را انتخاب کنید که قابلیت اسکیل شدن داشته باشد و بتوانید با انتخاب و یا عدم انتخاب برخی ویژگی ها سامانه را برای خود بهینه و سفارشی سازی کنید.