BitCaster، محصولی متمایز از گروه صمیم

سمینار آموزشی و معرفی بیت کستر محصولی متمایز از گروه صمیم برای مدیران و کارشناسان صدا و سیما

سمینار آموزشی و معرفی محصول بیت کستر شرکت مهندسی تحقیق و توسعه ارتباطات صمیم با همکاری اداره کل تحقیقات و جهاد خودکفایی در 29 آبان ماه 1397در سالن آمفی تئاتر ساختمان شماره 2 معاونت توسعه و فناوری رسانه برای پرسنل سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. در این رویداد که با رونمایی از بیت کستر، محصولی متمایز از گروه صمیم همراه بود، با اشاره به روش‌های رایج برقراری ارتباط زنده و محدودیت‌های آنها، به مزایا و قابلیت های بیت کستر پرداخته شد.

بیت کستر که می‎‌توان آن را “ارتباط زنده بر بستر اینترنت با پهنای باندهای در دسترس” نامید، محصولی در حوزه استریمنگ ویدئو و صدا در بستر IP می‌باشد که توسط کارشناسان گروه صمیم طراحی و تولید شده است. این محصول با در اختیار گذاشتن پهنای باند وسیع، این امکان را فراهم می‌کند که تصاویر زنده با کیفیت بالا ارسال شوند.

در حال حاضر روش متداول برای این منظور روش مبتنی بر ماهواره می‌باشد که در کنار کاربردهای گسترده، محدودیت‌ها و مشکلات خاص خود را دارد. از مهم‌ترین این محدودیت‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  •  الزام به برقراری ارتباط با ماهواره هم از جانب فرستنده و هم گیرنده
  •  نیاز به تجهیزات اختصاصی و سنگین
  •  مشکلات مربوط به حمل و نقل و نیاز به ماشین‌های مخصوص
  •  زمان زیاد راه اندازی
  •  عدم کارآیی در هنگام نیاز به واکنش سریع برای پوشش زنده یک رویداد یا اتفاق
  •  هزینه‌ بالای نگهداری

ویژگی های بیت کستر صمیم

محصول بیت کستر صمیم تقریبا تمام این محدودیت‌ها را برطرف نموده است. زیرساخت‌های مورد نیاز آن همان زیرساخت‌های متداول اینترنتی بوده و به هیچ گونه تجهیزات خاصی در محل گیرنده و فرستنده نیاز ندارد. ضمن اینکه قیمت تمام شده آن نیز کاملا اقتصادی و به صرفه می‌باشد.

گروه صمیم به عنوان یکی از پیشگامان عرصه تولید در حوزه استریمینگ، بیت کستر را به عنوان یکی از محصولات شاخص خود معرفی نموده است. تولید این محصول با یکپارچه‌سازی قابلیت‌های مختلف موجود در شرکت انجام شده و پس از پشت سر گذاشتن تست‌های مختلف، ارائه می‌گردد.

تلاش متخصصان شرکت صمیم رایانه بر این بوده است که تمام مشخصات و قابلیت‌های محصولات مشابه شناسایی، بررسی و تعیین شده و در این محصول به صورت تجمیع شده ارائه گردد. نکته قابل ذکر این می‌باشد که در حال حاضر در داخل کشور نمونه مشابه این دستگاه وجود ندارد.

از میان قابلیت‌های مختلف این دستگاه، می‌توان به امکان تجمیع شبکه اشاره نمود. با این قابلیت، بیت کستر پهنای باند اینترفیس‌های ارتباطی مختلف از جمله وای-فای، سیمکارت، اترنت و کلا هر نوع ارتباط اینترنتی موجود را باهم تجمیع کرده و حداکثر پهنای باند ممکن را در اختیار قرار می‌دهد. ویژگی دیگری که باعث متمایز بودن بیت کستر می‌باشد، ارسال به صورت نرخ بیت تطبیقی (Adapted Bitrate) می‌باشد.

شایان ذکر است این محصول در نمایشگاه جانبی پانزدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه در غرفه گروه صمیم ارائه خواهد شد و علاقمندان می‌توانند از نزدیک با بیت کستر آشنا شوند و توضیحات تکمیلی را از کارشناسان صمیم رایانه دریافت نمایند.