پاسخ به سوالاتی در خصوص مزایای AES67

پاسخ به سوالات شما در رابطه با مزایای AES67  

در این مقاله قصد داریم تا سوالاتی را که مربوط به مزایای AES67 میشود را پاسخ بدهیم. با ما همراه باشید تا مزایای AES67 را به طور دقیق تحلیل و بررسی کنیم.

کدام یک از محیط های تولیدی بیشترین بهره را از شبکه صوتی سازگار با AES67 می برند؟

پاسخ: در نگاه کلی دو دسته گسترده وجود دارد. دسته اول استفاده از شبکه صوتی سازگار با AES67 در یک پخش زنده است که داشتن صدها یا حتی هزاران کانال صوتی، در تمامی نقاط، بلافاصله و بدون هزینه زیاد از طریق روتر ماتریس متمرکز را ممکن می سازد. این راه حلی بود که ابتدا توسط Livewire AoIP و اکنون توسط AES67 ارائه شده است.  دسته دوم آنهایی هستند که از توانایی دامنه وسیع برای اتصال صدای حرفه ای  فارغ از موقعیت جغرافیایی، در هر کجا که نیاز باشد، استفاده می کنند.

برای دسته اول، AoIP یک راه حل برتر برای یک مشکل شناخته شده است و برای دسته دوم AES67 AoIP با استفاده از حالت unicast SIP امکاناتی را برای تغییر روند کار ایجاد نموده و همچنین امکانات جدیدی را ارائه می دهد که تا به حال مورد توجه قرار نگرفته است.

AES67 برای برنامه های صوتی Over IP توسعه یافته است اما برای برنامه های صوتی از طریق زیرساخت های اترنت نیز سودمند است. اما چگونه؟

پاسخ: اترنت، شبکه ای فیزیکیست که معمولا برای اتصال کابل ها از آن استفاده می شود. اترنت برای اتصال تجهیزات در شبکه محلی (LAN) کار بزرگی انجام می دهد. با این حال، برای کاربردهای خارج از ساختمان، بین شهرها و سراسر جهان (مانند شبکه جهانی وب)، باید با استفاده از پروتکل اینترنت (IP)، به اترنت کمک نموده و یا آن را تقویت کرد. اترنت سیمی است که اطلاعات شبکه IP را متصل نموده و منتقل می کند، اما IP یک روش بزرگتر و قابل گسترش برای دستیابی به دامنه های وسیع تر است.

تصور کنید که اترنت معادل پلاک منزل شما است اما IP را می توانید مانند کدپستی و کد کشور خود در نظر بگیرید. برای دستیابی به مسافت های طولانی، شما باید از یک سیستم هماهنگ با استفاده از یک آدرس کاملِ دارای گستره جهانی که حتی بیش از یک آدرس شخصی است، استفاده نمایید. این همان قابلیتی است که IP اضافه می کند. صدا از طریق اترنت (که در طول زمان، فناوری های متعددی برای آن توسعه یافته است) تنها محدود به شبکه محلی در ساختمان شده و نمی تواند ارتباطات گسترده ای برقرار نماید. این در حالیست که محتوای  صوتی قابل انتقال از طریق IP، امکان برقراری اتصالات خارج از ساختمان، بین شهرها و در سطح جهانی را داشته و به طور کلی تمام اتصالات گسترده ای را که انتظار داریم تحت وب و بدون توجه به مکان سایت ایجاد شود را فراهم می کند.

این استاندارد همچنین قابلیت تبادل اطلاعات  با فناوری های  لایه 2 را فراهم می کند، مانند Audio Video Bridging (AVB). تفاوت پروتکل های فناوری لایه 2 و لایه 3 چیست؟

پاسخ: لایه 2 به معنی اترنت و لایه 3 به معنای IP است. IP ایده بسیار خوبی با خصوصیات ویژه به لایه 2 یا همان اترنت افزوده و یکی از اهداف ایده آل آن، حمل آسان صدا و تصویر بدون افت سیگنال است. با این حال  استفاده از AVB  دو چالش عمده به همراه دارد:

  • به سوئیچ های اترنت مخصوص طراحی شده احتیاج دارد(که معمولاً در دسترس نیستند و اغلب گرانتر از نمونه های غیر AVB خود هستند)
  • همچنین عدم توانایی دسترسی گسترده به تکنولوژی لایه 3، IP

حرکت سریع رو به جلوی دنیای حاضر و کل دنیای اطلاعات و فناوری اطلاعات (IT)، شبکه سراسری وب و شبکه جهانی همه لایه IP 3 هستند، که سرعت رشد آنها به صورت نمایی است. استفاده از شبکه های مبتنی بر IP به طور مستقیم و همچنین دستیابی به تمامی مزایای اتصالاتی آن منطقی تر است و این دقیقا دلیل اختراع  AoIP است و اینکه  AES67 چرا صوت over IP می باشد. با این حال با بررسی این موارد، اظهاراتی نیز مبنی بر  حمل AES67  از طریق پیوند AVB انجام شده است.

مزایای AES67

این مطمئنا امکان پذیر است و به محتوای صوتی قالب AES67 اجازه می دهد تا از بهبود زمان بندی و قابلیت های شکل گیری خودکار ترافیک ذاتی AVB بهره مند شود (لایه 2 می تواند لایه 3 را حمل کند)، اما AES67 نیازی به AVB ندارد. در پایان آنچه به عنوان خروجی حاصل می شود، محتوای صوتی با فرمت AES67 است. توجه داشته باشید که اثبات این مفهوم هنوز در انتقال اطلاعات با توجه به اطلاعات موجود، تأثیرگذار نبوده است.

Dante بخشی از استاندارد AES67 است. تفاوت این دو در چیست؟ آنها چگونه با هم کار می کنند؟

پاسخ: به طور دقیق، فناوری Dante بخشی از AES67 نیست، اما Audinate (شرکت حامی دانته)، در واکنش به تقاضای مشتری، حالت AES67 را به عنوان بخشی از رابط های خود انتخاب کرده است. روش خاص بسته بندی داده های صوتی در بسته های داده IP مشابه است اما بین Dante و AES67 بومی کاملا تفاوت وجود دارد. AES67  یک فناوری باز است و براساس استانداردهای قبلی و اثبات شده، هیچ چیز برای AES67 اختصاصی نبوده و به تازگی اختراع نشده است.  به عنوان مثال، برای پکت کردن داده های صوتی، AES67  از جریان های صوتی پروتکل Real Time Protocol (RTP) نشات گرفته از تماس های تلفنی Voice Over IP از اوایل دهه 1990، استفاده می کند.  این نمونه ی بارزی از استفاده مجدد AES67 از فناوری موجودِ قابل اعتماد و اثبات شده است.

یک نکته کلیدی، AES67 شامل حالت “unicast SIP” است که برای ایجاد ارتباطات از طریق شبکه گسترده (WAN) خارج از ساختمان، اتصال مستقل از مکان، الزامی است. این امکان ضبط برنامه یک خواننده در شهری خاص را بدون نقل مکان به محل مورد نظرش فراهم می کند. این چشم انداز استفاده از AES67 به همراه دسترسی وسیع، کیفیت استودیویی و اتصال صوتی، نوعی ابتکار واقعی در AES67 است که در هیچ یک از فناوری های قبلی AoIP  (Livewire, Ravenna, Dante or Wheatnet)مشاهده نشده است.

البته در این میان تفاوت هایی وجود دارد، چرا که AES67  استانداردی برای جریان ها و اتصالات صوتی است، اما برگ برنده AES67 منعطف بودن آن است. AES67 دارای ثبات بیشتری در آینده خواهد بود و با موارد مورد نیاز برنامه ها سازگاری بیشتری خواهد یافت. AoIP اختصاصی برای فروشنده می تواند بیشتر یک راه حل کامل از بالا به پایین و شامل یک برنامه کنترلی باشد که لازم است اجرا شود، اما درست به همین دلیل محدودیت های بیشتری نیز دارد. انعطاف پذیری و باز بودن AES67 این امکان را به وجود آورد تا در زیرساخت های تلویزیونی بزرگتر از حوزه صوتی خودش پذیرفته و مورد استفاده واقع شود. امیدواریم به تمامی سوالات شما در زمینه مزایای AES67 پاسخ داده باشیم.

…. گروه مهندسی صمیم  شرکت‌ی پیشگام در طراحی و تولید تجهیزات حرفه‌ای شناخته شده است ….