نظارت بر عملکرد شبکه

نظارت بر عملکرد شبکه چگونه انجام میشود؟

نظارت بر عملکرد شبکه (NPM) Network Performance Monitoring شامل مدیریت لینک های ارتباطی بین دستگاه ها، ایستگاه های کاری، سرورها، دستگاه های مجازی و دستگاه های متحرک به منظور شناسایی ترافیک شبکه، به حداکثر رساندن توان عملیاتی و بهبود عملکرد شبکه برای کاربران است.  با استفاده از ابزارهای خودکار نظارت بر شبکه و نرم افزار نظارت بر شبکه، تحلیلگران می توانند داده های شبکه را جمع آوری نموده، متغیرهای عملکرد شبکه را شناسایی و اندازه گیری کنند و با ارزیابی عملکرد شبکه مشکلات عملکرد را تشخیص دهند. در این مقاله به عناوین زیر پرداخته شده است:

  • نظارت بر عملکرد شبکه چیست؟
  • منابع اطلاعاتی در تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه
  • ابزارهای تست عملکرد شبکه
  • چگونه می توان عملکرد شبکه را تجزیه و تحلیل کرد؟
  • نرم افزار نظارت بر عملکرد و تشخیص شبکه (NPMD)

نظارت بر عملکرد شبکه چیست؟

ابزارهای نظارت بر عملکرد شبکه، داده های شبکه را از منابعی مانند پروتکل مدیریت شبکه ساده (SNMP)، Flow data ،Packet Capture و دستگاه های زیرساخت شبکه جمع آوری می کنند تا عملکرد و در دسترس بودن شبکه مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد و سرانجام مدیران بتوانند عملکرد شبکه را به حداکثر برسانند.

منابع اطلاعاتی در تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه

Flow data:

داده های جمع آوری شده از دستگاه هایی مانند روترها و سوئیچ ها که اطلاعاتی را در مورد اینکه کدام ارگان ها در حال برقراری ارتباط هستند، چه زمانی آنها در حال برقراری ارتباط هستند، برای چه مدت، چند بار و میزان انتقال اطلاعات فراهم می کند اما مشخص نیست که چه اطلاعاتی رد و بدل شده است.

SNMP:

پروتکل مدیریت شبکه ساده (SNMP) برای مدیریت و نظارت بر دستگاه های شبکه و عملکرد آنها استفاده می شود. این پروتکل که به طور گسترده پشتیبانی می شود، اطلاعات لازم برای شناسایی سریع نارسایی ها و خرابی در زیرساخت شبکه را فراهم می کند SNMP اطلاعات مهم و  همچنین تشخیص در دسترس بودن دستگاه های شبکه، رابط های کاربری و همچنین سایر شاخص های عملکردی مانند پهنای باند مورد استفاده، از بین رفتن بسته های اطلاعاتی، تأخیرهای رخ داده، خطاها، عملکرد واحد پردازنده مرکزی و حافظه را امکان پذیرمی کند.

SNMP از طیف گسترده ای از سخت افزارها پشتیبانی می کند که از جمله آنها می توان به روترها و سوئیچ ها تا چاپگرها، اسکنرها و دستگاه های مرتبط با اینترنت اشیا اشاره نمود. ابزارهای مدیریت شبکه می توانند دستگاه های شبکه را شناسایی نموده، نظارت و بهینه سازی عملکرد شبکه را انجام داده، و این نظارت مداوم و همچنین وضعیت دستگاه های شبکه را در لحظه  نشان دهد.

Packet Capture:

یک بسته داده ای که از سایت های مبتنی بر رایانش ابری یا مراکز داده به صورت بلادرنگ عبور می کند، به صورت غیر فعال در لحظه ثبت شده و برای مدتی ذخیره می شود. از این بسته ها به منظور تجزیه و تحلیل های بعدی جهت نظارت بر عملکرد شبکه، عیب یابی مشکلات سرویس دهی، برنامه ریزی جهت ظرفیت شبکه ، نظارت بر امنیت شبکه، شناسایی تهدیدها، از بین رفتن اطلاعات و پاسخ به حوادث استفاده می شود.

یک بسته اطلاعاتی در بردارنده محتوای بسته (اطلاعات واقعی) و یک هدر می باشد. محتوای بسته شامل یک تماس صوتی، یک پیام ایمیل و … است. در حالی که هدر یا سربرگ دربردارنده منبع بسته و آدرس مقصد است. همچنین امکان ضبط یا نگهداری همه یا بخش خاصی از بسته های اطلاعاتی وجود دارد.

نظارت و تجزیه و تحلیل Flow Data منجر به دستیابی به اطلاعات ارزشمندی در مورد کاربران شبکه، زمان اوج استفاده و الگوهای ترافیکی می شود.  در مقابل با داده های SNMP، نظارت بر شبکه مبتنی بر Flow data می تواند الگوهای ترافیکی را درک نموده و یک دید کلی جهت نظارت بر پهنای باند مورد استفاده شبکه و ترافیک WAN و مانیتورینگ عملکرد شبکه را فراهم نماید. همچنین می توان برای عیب یابی شبکه نیز از آن بهره برد.

ابزارهای تست

ابزارهای تست عملکرد شبکه می توانند تجزیه و تحلیلی از رویدادهای گذشته، حال و آینده شبکه را فعال نمایند. مهندسین به طور معمول مجموعه ای از اطلاعات زیر را جمع آوری نموده و تحلیل می کنند:

 پهنای باند:

حداکثر سرعت ممکن که می تواند اطلاعات را از طریق نقاط مختلف شبکه منتقل کند، را اندازه گیری می کند.

 توان عملیاتی:

مقدار اطلاعات منتقل شده را اندازه گیری می کند.

 تاخیر شبکه:

تاخیرهای شبکه را که توسط مشتریان، برنامه ها و سرورها تجربه می شوند اندازه گیری می کند.

 خطاها:

ارزیابی تعداد و درصد خطاهایی مانند انتقال مجدد پروتکل کنترل انتقال، بسته های خارج از سفارش و اطلاعات از دست رفته.

نظارت بر عملکرد شبکه

چگونه می توان عملکرد شبکه را تجزیه و تحلیل نمود؟

تجزیه و تحلیل و گزارش عملکرد شبکه برای نظارت و بهینه سازی آن امری بسیار مهم است. ابزارها و نرم افزارهای تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه راه حل های لازم و گزارش عملکرد شبکه را در یک داشبورد، قابل ارائه نموده و می توانند با دریافت اطلاعات از شبکه، قابلیت عملکرد شبکه را در زمان واقعی فراهم نموده و به تحلیلگران این امکان را می دهند تا به سرعت کسب اطلاعات نمایند و به طور فعالانه مشکلات شبکه را شناسایی و حل و فصل نموده و عملکرد شبکه را بهبود بخشند.

به طور کلی داشبورد عملکرد شبکه باید محیطی کاملاً قابل تنظیم داشته باشد تا در آن تحلیلگران بتوانند به نمای کلی از شبکه دسترسی داشته باشند، پهنای باند را دقیقاً تجزیه و تحلیل کنند، مسائل مربوط به ترافیک شبکه را شناسایی کنند و بین سایتها و دستگاههای خاص به سرعت جابه جا شوند. راهکارهای ارزیابی عملکرد شبکه در دو نسخه اختصاصی و Open source در دسترس می باشند.  در حالی که نرم افزار نظارت بر عملکرد شبکه آزمایشات معمول عملکرد شبکه را تسهیل می کند، محققان و دانشجویان می توانند برای تجزیه و تحلیل رفتار شبکه، بدون استفاده بالقوه از تخریب عملکرد سرویس، از مدل سازی و شبیه سازی عملکرد شبکه بهره جویند.

نرم افزار NPMD مناسب برای نظارت بر عملکرد شبکه

نرم افزار نظارت بر عملکرد و تشخیص شبکه (NPMD)، اعم از اینکه به عنوان یک دستگاه مستقل اجرا شود یا در تجهیزات شبکه تعبیه شده باشد، می تواند به جلوگیری از مشکلات بهره وری برای کاربران داخلی شرکت ها و همچنین افرادی که از خارج با شبکه تعامل دارند، کمک کند. با افزایش روزافزون ترافیک در شبکه های سازمانی، کاربران در تلاشند تا ارتباطات خود را با فضای رایانش ابری و دستگاه های جدید در حوزه  اینترنت اشیاء که شبکه، شرکت ها و ارائه دهندگان خدمات را با چالش های فزاینده ای های روبرو میکند، بهبود بخشند. در واقع هدف NPMD نه تنها نظارت بر ترافیک شبکه و زیرساخت ها و مشکلات آن است، بلکه به شناسایی فرصت های بهینه سازی عملکرد شبکه نیز می پردازد.

…. در صورت داشتن سوالات متداول در زمینه عملکرد شبکه میتوانید با مهندسین ما در گروه صمیم در ارتباط باشید ….