مدیریت هوشمند با مانیتورینگ شبکه

نگاهی به مدیریت هوشمند با مانیتورینگ شبکه

سامانه کنترل و مانیتورینگ صمیم یک راهکار مدیریت هوشمند شبکه است که با نام تجاری SmartCast Manager ارائه می‌شود. این سامانه قادر هست هرگونه ارتباطات مبتنی بر شبکه‌های کامپیوتری و مخابراتی پراکنده را به صورت متمرکز و یکپارچه پایش کرده و نمای جامعی از آنها ارائه دهد، تا بدین وسیله از وقوع خرابی‌ها و اختلالات پیشگیری کرده و زمان قطعی‌ها در کل زنجیره صدا و تصویر را کاهش دهد.

گروه مهندسی صمیم ، به عنوان یک شرکت پیشرو در حوزه فناوری‌های نوین در صنعت رسانه و برودکست نیز فعالیت خود در زمینه طراحی و پیاده‌سازی سامانه جامع کنترل و مانیتورینگ را در سال 1396 آغاز نمود و تقریبا یکسال بعد، در پانزدهمین اجلاس فناوری رسانه از این سامانه با حضور رئیس رسانه ملی رونمایی شد و به جمع دوازده طرح برگزیده دانش‌بنیان در حوزه فنی صنعت رسانه راه یافت.

سامانه کنترل و مانیتورینگ صمیم

سامانه کنترل و مانیتورینگ صمیم مالتی پروتکل بوده و به یک پروتکل خاص محدود نیست. SmartCast Manager به صورت کاملا مستقل از پروتکل و رسانه ارتباطی خاص، قابلیت برقراری ارتباط با دستگاه‌های مختلف را دارا می‌باشد.

مدیر سیستم می‌تواند وضعیت و عملکرد تمام سیستم‌ها را تنها با استفاده از یک نرم افزار، در یک نمای کلی مشاهده نماید. سامانه کنترل و مانیتورینگ صمیم به انواع تجهیزات با شرکت‌های سازنده مختلف متصل شده و بدون نیاز به نوسازی یا تعویض اجزاء شبکه، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در کنار قوانین و روابطی که هر مجموعه برای برقراری ارتباط بین قسمت‌های مختلف شبکه خود تعریف می‌‎کند؛ در این سامانه یک سیستم رابطه‌یابی قدرتمند وجود دارد که قادر به تحلیل و کشف علت ریشه‌ای خطاها می‌باشد. یعنی رخدادهای مختلفی که باهم مرتبط هستند؛ تحت عنوان یک هشدار تجمیع کرده و به کاربر ارائه می‌دهد.

بدین ترتیب، کاربر در مواجهه با حجم وسیع اطلاعاتی که از دستگاه‌های مختلف ارسال می‌گردد دچار سردرگمی نشده و در صورت بروز مشکل و یا خطا، برای برطرف نمودن آن، اقدامات لازم به سرعت صورت می‌گیرد. در سامانه کنترل و مانیتورینگ صمیم (SmartCast Manager) این امکان وجود دارد که تمام هشدارها به صورت تیکت، ایمیل و یا پیامک برای افراد از پیش تعیین شده ارسال گردد. همچنین این هشدارها به صورت لاگ در سامانه ثبت ‌می‌شود تا در صورت نیاز برای پیگیری‌های بعدی به آنها مراجعه گردد.

مدیریت هوشمند با مانیتورینگ شبکه

سامانه مانیتورینگ صمیم از واسط‌های گرافیکی قدرتمندی بهره می‌برد و هر کاربر با توجه به سطح دسترسی و متناسب با وظایف، می‌تواند نقشه سیستم را مطابق نیاز خود طراحی نموده و روی هر یک از عناصر نقشه پارامترهای مورد نظر خود را تعریف کند. بدین ترتیب با شناخت صحیح مکان و ارتباطات دستگاه‎ها، محل وقوع مشکل به سادگی ردیابی شده و مشکل سریع‌تر برطرف می‌گردد.

راهکار کنترل و مانیتورینگ

راهکار کنترل و مانیتورینگ دارای ساختار سلسله مراتبی می‌باشد و در هر گره، اطلاعات دریافتی از گره‌ها و سیستم‌های زیر مجموعه تحلیل و آنالیز شده و در صورت وجود مشکل، خلاصه این اطلاعات به گره بالادستی ارسال می‌گردد. در این ساختار، اجزا و قسمت‌های مختلف یک سیستم و شبکه در عین یکپارچگی به صورت مستقل مورد پایش و درجه‌بندی قرار می‌گیرد. به نحوی که مشکلات با توجه به مقیاس و میزان اهمیت و اثرگذاری آن اولویت بندی شده و نسبت به رفع آن اقدام می‌گردد.

با توجه به اینکه سامانه کنترل و مانیتورینگ صمیم تحت وب بوده و می‌تواند قابلیت ارسال دستور برای عملگرهای شبکه را نیز داشته باشد، امنیت این سامانه از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای اطمینان از امنیت این سامانه، گروه مهندسی صمیم از به‌روزترین متدها و پروتکل‌های امینتی در لایه‌های مختلف این سامانه استفاده کرده است و با توجه به معماری سلسله مراتبی و توزیع شده، برای مدیریت دسترسی یک روش استاندارد طراحی شده است که دارای ابزارهای قوی برای مدیریت کاربران و تنظیم دسترسی‌ها می‌باشد.

در این روش سطوح مختلف دسترسی تعریف شده و حتی امکان تعیین محدوده جغرافیایی نیز برای دسترسی وجود دارد. همچنین گزارش‌های دقیق از جزئیات عملکرد کاربران ثبت شده و در دسترس مدیران می‌باشد. امکان یکپارچه شدن سامانه کنترل و مانیتورینگ صمیم با مکانیزم‌های احراز هویت موجود در سازمان‌ها (مانند Active Directory و LDAP) نیز یکی دیگر از قابلیت‌های کاربردی و ارزشمند این راهکار می‌باشد.

مدیریت هوشمند مانیتورینگ شبکه همراه با صمیم

با توجه به اینکه این سامانه به طول کامل توسط متخصصین گروه مهندسی صمیم طراحی و پیاده‌سازی شده است، امکان هرگونه سفارشی‌سازی برای هر سیستم و شبکه‌ای فراهم می‌باشد.

این سامانه در در هفتمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان «محصول برتر تحقیق و توسعه واحدهای تولیدی و صنعتی کشور» در سال 1397 انتخاب گردید و در آئین تجلیل از برترین‌های صنعت کشور در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد تقدیر قرار گرفت.

شایان ذکر است تا کنون در دو پروژه بزرگ سازمان صدا و سیما نیز این سامانه مورد استفاده قرار گرفته است؛ پروژه اول با نام “مرکز مانیتورینگ جامع صدا و سیما” توسط اداره کل نظارت ارزیابی معاونت توسعه و فناوری رسانه اجر شده و پروژه دوم با همکاری اداره کل فرستنده‌های تلویزیونی با نام “مانیتورینگ 17 ایستگاه فرستنده تلویزیونی و اف‌ام” با استفاده از این سامانه به بهره‌برداری رسیده است.

…… برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با مشاوران ما در شرکت صمیم رایانه در ارتباط باشید ……..