مجازی سازی عملکرد رسانه و اهمیت آن

اهمیت مجازی سازی عملکرد رسانه در چیست؟

در این مقاله به مبحث مجازی سازی عملکرد رسانه (Media Function Virtualization) و اهمیت آن پرداخته می­شود.

عناوین مورد بررسی در این مقاله به شرح زیر است:

  • مجازی سازی عملکرد رسانه
  • روند و اهمیت مجازی سازی
  • مزایای مجازی سازی عملکرد رسانه

مجازی سازی عملکرد رسانه

گرایش به سمت تجهیزات پیشرفته در هر صنعتی، تغییری تدریجی از سخت افزارهای ویژه، گران قیمت و کاملاً تخصصی به سمت سیستم عامل هایی با نرم افزارهایی است که عملکرد مورد نیاز را ارائه نموده و از سوی دیگر می‌توانند از راه دور به روزرسانی شوند.  به تبع صنعت پخش نیز از این روند بی بهره نبوده و فرایند این ارتقا از جایگزینی نوارهای ویدئویی قدیمی با فایل­‌های دیجیتال شروع شده که برخلاف روشهای قدیمی، با استفاده از نرم افزارهای مختلف قابل ویرایش هستند.

در حال حاضر، سخت افزار تجهیزات ارسال و دریافت و پردازش رسانه در حال جایگزینی با نرم افزار هستند. این صنعت از گذشته چشم انداز داشتن چندین نرم افزار را در تجهیزات سخت افزاری به صورت Frimware داشته است. اما اکنون، این نرم افزار است که می­تواند تعیین کننده عملکرد تجهیزات باشد. می توان با نصب نرم افزارهای مختلف روی تجهیزات مشابه، عملکرد آن را دچار تغییرات قابل توجهی نمود. در واقع این سخت افزار است که به بستری برای مجازی سازی عملکرد رسانه (MFV) تبدیل می شود. این اصطلاحی است که از مفهوم مجازی سازی عملکرد شبکه (NFV) ها نشات گرفته شده است.

روند مجازی سازی عملکرد رسانه چگونه است؟

نرم افزار مجازی سازی رسانه مقصد اجتناب ناپذیر صنعت برودکست؛ در فرایندهای جاری بین دوربین و نمایشگرهاست. اما سوال این است که میزان افزایش سرعت فرایندهای جاری در بخش­های مختلف چقدر بوده و چه زیرساخت‌های فیزیکی و استانداردهایی مورد نیاز است تا یک سیستم تولید و پخش مجازی ایجاد شود.

طبیعتا مجازی سازی برای صنعت رسانه که همیشه مبتنی بر اتصالات فیزیکی مورد اعتماد بین قطعاتی با عملکرد کاملاً مشخص بوده، ممکن است کمی ناخوشایند به نظر برسد. اما مجازی سازی به معنای ایجاد انعطاف پذیری و مقرون به صرفه بودن هزینه ای است که صدا و سیما و یا صنایع برودکست برای انجام یک فرایند می­پردازد. برای مثال یک نرم افزار مجازی سازی که در IBC 2016 راه اندازی شده، پلتفرمی است که با توجه به نرم افزاری که روی آن اجرا می شود، می تواند عملکردهای مختلفی را ارائه نماید. از جمله این عملکردها می توان به تطابق IP، رمزگذاری/ رمزگشایی­، حفاظت، نظارت، جمع آوری و پردازش سیگنال و … اشاره نمود.

در این شرایط نه تنها می توان عملکرد سیستم را به راحتی تغییر داد، بلکه عملکرد آن با هر بروزرسانی نرم افزار نیز ارتقا داده می شود. اما در این میان سوالات جدیدی نیز مطرح می شود. از جمله اینکه آیا استاندارد جدیدی باید پشتیبانی شود؟ آیا مشخصات یا قالب جدیدی برای ارسال رسانه وجود دارد؟ آیا روش رمزگذاری جدیدی لازم است؟ در پاسخ به این سوالات می توان گفت که هیچ مشکلی از این بابت وجود ندارد و در واقع با هر بروزرسانی نرم افزاری، عملکرد بهتری را تجربه خواهید کرد.

مجازی سازی عملکرد رسانه

مزایای مجازی سازی در صنعت رسانه

با مجازی سازی عملکرد رسانه،  محصولات مرتبط می توانند به طور چشمگیری در بهبود تولیدات صنعت برودکست نقش خود را ایفا نمایند. در ابتدا به اهمیت این موضوع از حیث اقتصادی اشاره ای می کنیم. این تجهیزات می توانند چندین کار را به طور همزمان انجام دهند و با گذشت زمان نیاز به تکامل سخت افزاری را کاهش دهند. به عبارت دیگر، نیازی به خرید سخت افزارهای جدید برای به دست آوردن قابلیت های جدید، یا عملکرد خاص نخواهد بود. این خود به معنای هزینه های کمتر برای صاحبان صنایع است. به غیر از صرفه جویی در هزینه ها، سرعت انتقال اطلاعات نیز افزایش می­یابد.

برای مثال اگر لازم باشد یک محتوای رسانه ای تولید شده بین دو نقطه با یک شرایط ویژه منتقل شود (برای مثال JPEG 2000 /H.264)، با استفاده از چنین پلتفرم هایی این فرایند تنها در چند ثانیه انجام شده و نیاز به یافتن روند و یا تجهیزات جدید و برقراری ارتباط میان آنها نمی باشد. پس در این شرایط می­توان گفت فرایند ارسال اطلاعات با کندی مواجه نمی گردد.

و اما جنبه ای که غالباً هنگام بحث در مورد مجازی سازی عملکرد رسانه فراموش می شود این است که، برای دستیابی به مزایای این تکنولوژی در صنعت رسانه، لازم است که عملکرد سیستم، نه تنها در یک دستگاه، بلکه در چندین دستگاه و به صورت هماهنگ به راحتی تغییر یابد. همچنین لازم است سیگنال ها به سمت تجهیزات مرتبط و مناسب هدایت شوند. از طرفی دیگر بروزرسانی نرم افزارها، باید کنترل شده و سازمان یافته انجام شود. این بدان معنی است که یک لایه مدیریت نرم افزاری برای فعال کردن کنترل متمرکز تنظیم MFV در شبکه رسانه ضروری است. لذا در این شرایط کاربران می توانند عملکرد سیستم و هدایت سیگنالها را مدیریت نمایند.

بنابراین با وجود بستر مطلوب و نرم افزار و لایه مدیریت نرم افزاری مناسب، صنایع برودکست و همچنین ارائه دهندگان خدمات در این حوزه می توانند از مزایای MFV در راستای بهبود عملکرد خود بهره جویند.

…… برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در گروه صمیم در تماس باشید ……