مالتی پلکسر و دی‌ مالتی پلکسر پسیو سیگنال‌ های نوری

مالتی پلکسر و دی‌ مالتی پلکسر پسیو سیگنال‌ های نوری گروه صمیم

ایده استفاده از فیبر نوری برای انتقال اطلاعات بیش از نیم قرن پیش و پس از اختراع لیزر مطرح شد. اما نزدیک به بیست سال طول کشید تا در سال 1976 این ایده شکل عملی به خود بگیرد. مالتی پلکسر و دی‌ مالتی پلکسر پسیو سیگنال‌ های نوری در انتقال داده در مسافت‌های طولانی و با سرعت بالا توسط سیگنال‌های نوری باعث شده است که این تکنولوژی به شکل گسترده‌ای مورد استقبال قرار گیرد.

با استفاده از فیبر نوری، مصرف در کابل، افت سیگنال و خطای سیگنال به حداقل می‌رسد و با کمک آن می‌توان صدا، تصویر و داده‌های دیگر را با پهنای باند بالا به راحتی منتقل کرد. همچنین این تکنولوژی امنیت بالایی داشته و شنود آن تقریبا غیرممکن می‌باشد. علاوه بر این با توجه به فرکانس بالای نور و ساختار فیبرهای نوری، سیگنال‌های نوری نویزپذیر نبوده و می‌توان اطمینان داشت دیتای خروجی تا حد زیادی همان دیتای ورودی می‌باشد.

در ایران نیز فعالیت‌های تحقیقاتی در این زمینه از دهه 60 آغاز شد و از سال 1373 تولید فیبر نوری در داخل کشور صورت می‌گیرد. مالتی پلکسر و دی‌مالتی پلکسر پسیو سیگنال‌های نوری علاوه بر کاربردهای آن در صنعت ارتباطات و مخابرات، شبکه سیگنال‌رسانی فیبر نوری سازمان صدا و سیما در سال 96 به بهره‌برداری رسید. در صورت تحریم احتمالی از سوی ماهواره‌ها، این شبکه مطمئن‌ترین شبکه برای ارسال تصاویر با کیفیت در کشور به شمار می‌رود و قادر به پوشش نقاط کور ماهواره‌ای نیز می‌‌باشد.

رونمایی از مالتی پلکسر و دی‌ مالتی پلکسر پسیو سیگنال‌ های نوری OMD-1800 صمیم

گروه مهندسی صمیم در راستای ماموریت خود مبنی بر ارائه تجهیزات و راهکارهای با کیفیت برای انتقال و توزیع محتوا، از سال‌های گذشته تحقیق و توسعه در این این زمینه را آغاز نمود؛ که منجر به تولید مبدل‌های فیبرنوری گردید. جدیدترین محصول گروه مهندسی صمیم در این زمینه، محصول OMD-1800 می‌باشد.

OMD-1800 صمیم، یک مالتی پلکسر و دی‌ مالتی پلکسر پسیو سیگنال‌ های نوری است که امکان عبور سیگنال‌های نوری با طول موج‌های مختلف را از طریق یک لینک فیبر نوری فراهم می‌کند. این محصول 18 سیگنال با طول موج‌های متفاوت از فیبرهای نوری مختلف را در یک فیبر نوری ترکیب می‌کند و یا 18 سیگنال با طول موج‌های متفاوت از یک فیبر نوری را به 18 کانال فیبر نوری تبدیل می‌کند. از قابلیت‌های این محصول سازگاری با تمامی سابرک‌ها و سایر محصولات فیبری شرکت صمیم می‌باشد. به جهت عملکرد پسیو OMD-1800، این محصول نیازی به منبع تغذیه ندارد.

محصول OMD-1800 صمیم از سیگنال‌های 3G/HD/SD-SDI, DVB-ASI, Ethernet پشتیبانی کرده و اتصال نوری آن با کانکتورهای LC/UPC می‌باشد. همچنین این محصول از استاندارد ITU-T G 694.2 پشتیبانی می‎کند.

OMD-1800، برای ارائه در بخش طرح‌های دانش بنیان از مجموعه دستاوردهای بومی‌سازی بخش فنی صنعت رسانه کشور در شانزدهمین اجلاس فناوری رسانه انتخاب شده است که به روال هر سال، در افتتاحیه اجلاس با حضور رئیس سازمان صدا و سیما رونمایی می‌گردد.

سخن آخر

شانزدهمین دوره اجلاس فناوری رسانه به عنوان مهم‌ترین رویداد بین المللی کشور در حوزه فناوری رسانه، در تاریخ 20 الی 22 آبان پذیرای جمع کثیری از مهمانان و شرکت‌کنندگان داخلی و خارجی خواهد بود.

گروه مهندسی صمیم نیز مانند سال‎‎های گذشته حضور فعالی در این اجلاس خواهد داشت و به‌روزترین محصولات و راهکارهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از جمله مالتی پلکسر و دی‌مالتی پلکسر پسیو سیگنال‌ های نوری در حوزه‌های استودیویی، سیگنال‌رسانی، فرستنده‌های رادیویی و تلویزیونی را ارائه خواهد نمود.

از شما همراهان گرانقدر دعوت می‌کنیم تا در نمایشگاه و نشست‌های تخصصی اجلاس با ما همراه باشید و از نزدیک با محصولات صمیم و عملکرد آنها آشنا شوید. کارشناسان صمیم همراه و پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.