صیانت از محتوای درحال پخش با تاخیر دهنده‌‌ی سیگنال ویدیو و صدا

تاخیر دهنده‌‌ی سیگنال ویدیو و صدا

کنترل کامل منابع ورودی و محتـوای خروجی استودیـوهای تلویزیـونی، رادیویـی و واحــدهای سیـــار با بهره مندی از «تاخیر دهنده‌‌ی سیگنال ویدیو و صدا» به راحتی امکان پذیر است.

پیدایش رسانه های نوین و گسترش سریع آنها در سرتاسر جهان موجب شده تا بسیاری از مخاطبین به این نوع رسانه ها روی آوردند. اما با این وجود رسانه های قدیمی تری همچون تلویزیون و رادیو هنوز مخاطبان خاص خود را دارند. از سوی دیگر با رشد چشمگیر تکنولوژی، راههای نفوذ و اختلال در عملکرد رسانه ها نیز افزایش پیدا کرده است. این امر به خصوص در تلویزیون و رادیو که از حساسیت بالاتری نیز برخورداند بیشتر به چشم آمده و دغدغه های فراوانی را برای مدیران این حوزه ها در پی داشته است.

به همین دلیل راهکار های گوناگونی برای مقابله با هرگونه نفوذ بوجود آمده تا آسیب های ناشی از ایجاد اختلال در این نوع رسانه ها را به حداقل برسانند. یکی از این راهکارها استفاده از تاخیر دهنده هاست که بسیاری از استودیوهای پخش در سراسر جهان از آن، جهت جلوگیری از پخش محتوای ناخواسته و نامناسب استفاده می کنند.

به عبارتی با استفاده از این راهکار،  علاوه بر جلوگیری از پخش محتوای مخربی که توسط هکرها وارد سیستم شده، می‌توان از پخش شدن اتفاقات غیرعادی که به وفور در پخش زنده رخ می دهند نیز جلوگیری کرد. به این صورت که با تاخیر دادن به جریان آماده پخش (اعم از مستقیم و غیر مستقیم) محتوای نامناسب قبل از اینکه به سمع و نظر مخاطب برسد، توسط ناظرین دیده و شنیده شده و از پخش آن ممانعت به عمل می آید.

تاخیر دهنده‌‌ی سیگنال ویدیو و صدا DLY-3420 صمیم

گروه مهندسی صمیم که سالهاست در حوزه طراحی و تولید محصولات و راهکار های حوزه صدا و تصویر فعالیت می کند، همواره دغدغه بهبود کیفیت پروسه تولید و پخش رادیویی و تلویزیونی را داشته. این شرکت دانش بنیان محصولی تولید کرده که می تواند از بروز اتفاقاتی که پیشتر در مورد آن صحبت شد جلوگیری کند. علاوه بر کارایی محصول مذکور در زمینه جلوگیری از پخش محتوای نامناسب، این محصول قابلیت های دیگری نیز دارد که وجود آن را در استودیو بسیار ارزشمند و حیاتی می کند.

محصول دیلیر صمیم (‌تاخیر دهنده‌‌ی سیگنال ویدیو و صدا) یک کارت ماژولار ایجاد تاخیر در سیگنال‌های ویدیوی دیجیتال 3G/HD/SD-SDI و سیگنال های صدای دیجیتال AES بوده که دارای یک کانال تاخیر SDI تصویر و صدای embedded به صورت مجزا و چهار کانال تاخیر AES مستقل است. در این محصول کیفیت سیگنال در خروجی عینا حفظ می‌شود؛ چرا که پردازش بر روی اصل سیگنال بدون عملیات encode و decode متوالی است. از امکانات دیگر کارت می توان به وجود ورودی reference و امکان frame sync در خروجی و همچنین دو خروجی یکسان جهت رفع نیاز به توزیع‌کننده اشاره کرد.

در ادامه به برخی از کاربرد های محصول DLY-3420 اشاره شده است.

کاربردهای تاخیر دهنده‌‌ی سیگنال ویدیو و صدا

کنتــرل و پایـش محتــوای خروجــی از استودیـــو

در این کاربرد، محصول بعد از میز میکسر و قبل از سوئیچ اضطراری قرار می گیرد و لازم است تا شخصی به عنوان ناظر پخش یا ناظر استودیو خروجی میز را کنترل کند. در صورت بروز مشکل و مشاهده محتوای نامطلوب توسط ناظر پخش، مدت زمان کافی (به میزان تاخیر اعمال شده توسط DLY-3420) برای سوییچ روی منبع جایگزین وجود خواهد داشت.

تاخیر دهنده صدا و تصویر

کنترل و پایش منابع ورودی به استودیو

در این کاربرد، محصول بین ورودی تامین شده از نودال و میز میکسر قرار می گیرد. منظور از منبع ورودی منابعی مانند سیگنال دریافتی از سالن های همایش، سخنرانی های زنده، مسابقات ورزشی و… هستند. لازم است تا شخصی به عنوان ناظر منبع ورودی) قبل از دیلیر (را کنترل کرده و در صورتی که محتوای ورودی مطلوب نباشد به اندازه تاخیر دیلیر فرصت دارد تا به همراه کارگردان، منبع نامطلوب را با منابع دیگر جایگزین کنند.

تاخیر دهنده صدا و تصویر

همزمان سازی صدا و تصویر (lip sync)

مشکل لیپ سینک میتواند دلایل مختلفی داشته باشد. با استفاده از این محصول در بخش های مختلف شبکه می توان مشکل عدم همزمانی صدا و تصویر را به صورت کامل رفع کرد.

همزمان سازی تأخیر سیگنال ها

در صورتی که منابع ورودی تاخیر متفاوت داشته و نیاز باشد تا این تاخیرها یکسان شوند، DLY-3420 کاربردی مناسب و قابل توجه ارائه می دهد.

همزمان سازی فریم های ویدئو (frame sync)

در مواردی که به فریم سینک نیاز باشد، می توان از این محصول با حداقل تاخیر استفاده کرد. این مسئله، علاوه بر فریم سینک، مقاومت در برابر قطعی ورودی را نیز ایجاد می کند.

تاخیر دهنده صدا و تصویر

پیشنهاد می شود برای آشنایی بیشتر با DLY-3420 شرکت صمیم، از صفحه اختصاصی این محصول بازدید فرمایید.