سامانه ارسال محتوای زنده

سامانه ارسال محتوای زنده

ارسال ویدئوی زنده از هر مکان بوسیله تجهیزاتی با مصرف و هزینه پایین و همچنین ابعاد و وزن کم در بستر IP

یکی از بزرگترین چالش‌هایی که امروزه برودکسترها، خبرنگاران، آژانس‌های خبری و رسانه‌های آنلاین با آن روبرو هستند، پوشش اخبار و وقایع به صورت زنده از مکان های مختلف می باشد. ارسال ویدیوهای زنده و ضبط شده بوسیله ارتباطات سنتی تلکام از جمله فیبر، مایکروویو و ماهواره به تجهیزات خاصی نیاز دارد که بسیار گران قیمت بوده و خریداری، نگهداری و حمل و نقل آن به صرف هزینه‎ های بالایی نیاز دارد. علاوه بر این، سنگین بودن تجهیزات و زمان‌بر بودن مراحل استقرار، نصب، آماده‌سازی و … امکان واکنش سریع را محدود می‌کند. با استفاده از راه‌حل‌های مبتنی بر IP می‌توان علاوه بر غلبه بر این محدودیت‌ها، امکانات بیشتری را نیز فراهم نمود.

شرکت مهندسی صمیم، به عنوان ارائه‌دهنده سیستم‌های ویدئویی مبتنی بر IP برای استریم ویدیوهای زنده و یا ضبط شده، راهکارهایی را در سطوح میان‌رده و پیشرفته ارائه می‌دهد تا بتوانید ” ارتباطات زنده راه دور را ساده و بهینه برقرار کنید”. از جمله این راهکارها، ارائه محصولاتی با عنوان BitCaster (سامانه ارسال محتوای زنده بر بستر اینترنت) می‌باشد.

مزیت های سامانه ارسال محتوای زنده

BitCaster امکان ارسال ویدئوی زنده را با بهترین کیفیت و حداقل تاخیر، برای کاربردهای موقعیت ثابت و یا در حال حرکت فراهم می‌کند. سامانه BitCaster مقرون به صرفه و قابل اعتماد است و در هر نقطه از سراسر جهان قابل استفاده می باشد. این سامانه از تکنولوژی اختصاصی تجمیع پهنای باند کانال‌های ارتباطی (Channel Bonding) بهره برده و شبکه‌های مبتنی بر IP از قبیل Wi-Fi، مودم‌های ماهواره‌ای یا اینترنت سیم کارتی را در جهت افزایش پهنای باند با یکدیگر پیوند می‌دهد. همچنین در این سامانه از الگوریتم ارسال استریم با نرخ بیت تطبیق‌پذیر (ABR: Adaptive Bit Rate) نیز استفاده شده است.

در مواردی که پهنای باند مسیر ارتباطی از ثبات کافی برخوردار نباشد؛ برای دستیابی به قابلیت اطمینان بالا و تداوم ارسال استریم، این الگوریتم همواره شرایط موجود در شبکه را بررسی کرده و به صورت دینامیک، کیفیت ویدیو را متناسب با پهنای باند جاری تغییر می‌دهد. استفاده از این مجموعه سبب کاهش هزینه عملیاتی و بهبود نحوه تولید محتواهای صوتی و تصویری شده و لذت انتقال و اشتراک گذاری محتوای زنده در بستری امن را به ارمغان می آورد.

ویژگی ها سامانه ارسال محتوای زنده

  • ورودی‌های متنوع
  • پشتیانی از طیف گسترده‌ی انواع ورودی‌ها
  • ورودی‌های SDI، HDMI، AV و USB جهت دریافت و ذخیره ویدیو از دستگاه‌های مختلف
  • استریم‌های شبکه (RTP, TS, RTMP و HLS)
  • ویدیوهای ضبط شده
  • انکدینگ/ترنسکدینگ انعطاف‌پذی
  • در این سامانه امکان تنظیم مواردی همچون رزولوشن، نسبت ابعاد، نرخ فریم، نرخ بیت‌های ویدیویی، نرخ بیت‌های صوتی و غیره با توجه به محدودیت‌های خروجی تعبیه شده است. پروتکل‌های استاندارد استریمینگ
  • فرستنده (Transmitter) می‌تواند با استفاده از یکی از پروتکل‌های استریمینگ HLS ،RTMP ،RTP و UDP، ویدیوی موردنظر را به توزیع‌کننده (Distributer) ارسال کند. توزیع‌کننده نیز با استفاده از همین پروتکل‌ها، ویدیو را به CDNهای محلی و یا عمومی ارسال می‌کند.
  • پروتکل‌های استریمینگ با نرخ بیت تطبیق‌پذیر

کاربردها

رویدادهای ورزشی

رسانه ها همیشه به دنبال راهکاری هستند تا نحوه توزیع ویدئوهای خود را بهبود بخشند. این راهکار در مورد برنامه های زنده ورزشی به دلیل عملکرد بالا و دوربین های چندگانه اهمیت بیشتری دارد. BITCASTER صمیم میزان همگام سازی صدا و تصویر را به بالاترین حد خود رسانده و با استفاده از فناوری پیشرفته خود باعث شده تا دیگر نیازی به واحدهای سیار نباشد. تصور کنید که برای یک تهیه کننده برنامه زنده چنین هزینه ای حذف شود!

همچنین برای پوشش زنده رویداد های ورزشی ممکن است نیاز به فیلمبرداری در حال حرکت و یا بر روی وسیله نقلیه باشد. با استفاده از bitcaster صمیم که از تجمیع پهنای باند تلفن های همراه برای ارسال محتوای زنده و یا ضبط شده استفاده می کند، میتوانید بدون هیچ محدودیتی و بصورت پرتابل، به پوشش جذاب تر رویداد های ورزشی بپردازید.

رویدادهای زنده خبری

برای تولیدکنندگان محتوای خبری مهمترین چالش، پوشش به موقع وسریع رویدادها می باشد. بنابراین برای پوشش سریع اخبار نسبت به رقبای رسانه ای نیاز به سیستمی پرتابل با آماده سازی سریع می باشد. فرض کنید اتفاقی در یکی از نقاط پر تردد شهر رخ داده است. برنده رسانه ای کسیست که این اخبار را در سریعترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت و امنیت، پوشش دهد.

Bitcaster صمیم با داشتن خصوصیاتی همچون پرتابل بودن و آماده سازی سریع می تواند با بالاترین کیفیت محتوای صوتی یا ویدئویی را به صورت محرمانه و منعطف منتقل کند. بنابراین خبرنگاران می توانند با استفاده از این سیستم به تهیه اخبار و گزارشات زنده و یا ضبط شده در نقاط پر تردد و پوشش رویدادهایی مانند تظاهرات، تجمعات، راهپیمایی ها و… در سریع ترین زمان ممکن ، با کیفیت و امنیت بالا بپردازند.

رویدادهای زنده خبری

پوشش زنده برای سیستم عامل های دیجیتال، رسانه های اجتماعی و OTT تجارب بی نظیر و جذابی را برای مخاطبین فراهم می‌کند. این سامانه در یک ابر خصوصی یا عمومی اجرا شده و از چند ورودی و چند خروجی با فرمت های مختلف به صورت همزمان پشتیبانی کرده و وظیفه ترنسکدینگ با کیفیت بالا را نیز به عهده دارد.

بنابراین این سامانه می تواند همزمان بهینه سازی ویدیو های ارسالی زنده و ضبط شده را انجام داده و محتوا مورد نظر را برای چند مقصد مختلف از جمله شبکه های اجتماعی ، شبکه های تلویزیونی و یا شبکه های آنلاین انجام دهد.