جریان 5G در صنعت برودکست

بررسی جریان 5G در صنعت برودکست

در این مقاله قصد داریم تا جریان 5G در صنعت برودکست بررسی کنیم. با ما همراه باشید. پخش اخبار از NTV به عنوان اولین کانال تلویزیونی روسیه در زیرساخت های 5G، رویدادی است که نویدبخش آینده ای روشن در صنعت برودکست به حساب می آید. چرا که سیستم تحویل داده های مبتنی بر نسل جدید را  تجربه می کند.  قبل از شیوع پاندمی کرونا و ضربات جبران ناپذیر آن، پیش بینی شده بود که این زیرساخت ها به سرعت در ایالات متحده گسترش می یابند اما در حال حاضر نسخه های اولیه خدمات 5G به مخاطبان در برخی از مناطق راه اندازی شده و یا در حال گسترش است. 5G آخرین تکنولوژی پهنای باند انتقال اطلاعات بی سیم است که دارای قابلیت های فنی برتر در مقایسه با سیستم های ارتباطی پیشین تلفن همراه بوده که ازجمله آنها می توان به  تاخیر بسیار کم در انتقال اطلاعات، قابلیت اطمینان بسیار بالا و بهبود بهره وری طیفی و همچنین بهره وری انرژی اشاره کرد. لذا امید است به زودی خدمات جدیدی را مانند edge computing و ارتباط با سیستم های مبتنی بر اشیا را ارائه نماید.

5G، می تواند تا 100 برابر سریعتر از 4G باشد و حداکثر نرخ داده 10 گیگابیت بر ثانیه (GBPs) و میانگین داده های میانگین 100+ مگابیت در ثانیه (MBPS) را تحویل دهد. اما سرعت مهمترین ویژگی تکنولوژی نیست. تاخیر کم و قابلیت اطمینان اتصال نیز برای تولید و پخش محتوای زنده از اهمیت بالایی برخوردار است. تاخیر در 4G، حدود 200 میلی ثانیه است (250 میلی ثانیه طول می کشد تا انسان ها به محرک های بصری واکنش نشان دهند). نرخ تاخیر 5G، به طور قابل توجهی بسیار پایین تر و در محدوده فقط 1 میلی ثانیه است.  استفاده از 5G، بویژه در مواردی که زیرساخت های سیمی در دسترس نبوده و با مشکلات عدیده ای مواجه است، اهمیت ویژه ای می یابد. امروزه پوشش رویدادهای زنده ای مانند دوچرخه سواری، ماراتن ها یا مسابقات گلف می تواند مشکل ساز باشد. محل قرار گرفتن دوربین اغلب با میزان دسترسی به اتصالات سیمی تعیین می شود که اتصالات قابل اعتماد لازم برای پخش را ارائه می دهند. این شرایط گزینه های موجود را محدود می کند و مانع توانایی تولید کننده برای ایجاد یک پخش با کیفیت بالا می شود.

تولید محتوای زنده

به غیر از توزیع اطلاعات، زیرساخت 5G به صنایع برودکست فرصت تولید محتوای موثر را می دهند. یک شرکت ارائه دهنده تجهیزات مخابراتی در تعدادی از آزمایش های پخش و تولید محتوای زنده خود در بستر 5G، موفق به کشف قابلیت ارسال برنامه های کاربردی برای رسانه های 4K UHD تحت زیرساخت هایی از 5G شد.

به طور ویژه، آنها در حال توسعه راه حل هایی هستند که از تکنولوژی  5G (MMWave) برای جمع آوری، انتقال، توزیع و مدیریت ویدئو های 4K و 8K با کیفیت بالا که توسط شبکه های 5G پشتیبانی می شود، بهره جویند. از جمله مزایای  استفاده از باند 5G MMWave می توان به  افزایش پهنای باند، کاهش تاخیر ارسال و دریافت اطلاعات و همچنین پیکربندی انعطاف پذیر اشاره نمود که این خود سبب فعال سازی ظرفیت انتقال برنامه های آینده تلفن همراه برای 4K ،8K و IRMERSIVE AR / VR  می شود. بهره جویی از فرکانس های رادیویی برای 5G MMWave به این دلیل است که از طیف فرکانسی استفاده شده که مورد استفاده توسط اکثر سیگنال های تلویزیونی و رادیویی بوده تا از این طریق سبب افزایش پهنای باند در دسترس گردد.

دو راه عمده برای پخش تلویزیونی با استفاده از زیر ساخت های 5G وجود دارد. اولین آن راه اندازی یک شبکه غیر عمومی 5G به طور موقت یا شبه دائمی است که دسترسی منحصر به صنعت پخش را به کل شبکه مربوطه فراهم می نماید.  گزینه دوم این است که به طور موقت دسترسی شبکه ها به یک بخش از یک شبکه عمومی 5G  فراهم شود که بسیاری از صاحبان صنایع برودکست، بیشتر موافق این روش هستند.

جریان 5G در صنعت برودکست

می توان گفت زیرساخت های تکنولوژی 5G بزرگترین انقلاب را در صنعت تولید محتوای ورزشی به همراه خواهد داشت. در حال حاضر، پخش محتوای ورزشی به صورت زنده، هزینه های زیربنایی عظیمی را به سبب نیاز به حجم وسیعی از کابل ها و فیبرهای نوری، تجهیزات و همچنین اقدامات لازم جهت پخش یک بازی داشته که بسیار هزینه بر می باشند. لذا استقرار یک شبکه 5G در استادیوم نیاز به موارد فوق را به شدت کاهش می دهد.

…. پیشنهاد ویژه ی گروه صمیم : خواندن مقاله رویکردهای صنعت برودکست در سال 2021 ….

چالش های پیش روی 5G

چالش های همیشگی همچنان به قوت خویش باقی مانده اند. نتایج یک نظرسنجی از صنایع فعال برودکست که در سراسر جهان انجام شده،  حاکی از آن است که 82 درصد از پاسخ دهندگان بر این باورند که شبکه های سلولی مانند 5G در نهایت جایگزین سیستم های توزیع و پخش سنتی مانند DTT /DTV و ماهواره می شوند که مردم آنها را به عنوان ساده ترین روش دسترسی به محتوای تلویزیونی می دانند.  بیش از 90 درصد از صنایع فعال برودکست انتظار دارند تکنولوژی 5G در چند سال آینده به طور گسترده مورد استفاده واقع گردد. مباحث گسترده ای نیز در راستای به خطر افتادن سلامت مردم و محیط زیست با ایجاد کمپین های متعدد جهت مخالف با توزیع زیرساخت های 5G تشکیل شده است. آنها معتقدند این زیرساخت ها منجر به آلودگی مغناطیسی محیط شده و می تواند بر سلامت انسان ها و سایر موجودات زنده تاثیر منفی بگذارد.  لذا چالش ها همچنان ادامه دارد.

اتحادیه اروپا مجموعه ای از گزارش های مربوط به استفاده از 5G را در صنعت پخش منتشر کرده است که بیان می کند “در حال حاضر، تنها راه ارائه خدمات غیر خطی به دستگاه های قابل حمل و تلفن همراه، با استفاده از اتصالات Unicast است.”  پس از آن تأکید می کند که “این امر رضایت بخش نیست، چرا که هم از دیدگاه ارائه دهندگان خدمات و هم کاربران نواقصی در مورد کیفیت خدمات (QoS)به سبب هزینه ها مشاهده شده است.

توقف گسترش جریان 5G در صنعت برودکست

می توان گفت یکی از اولین مزایای 5G، چشم انداز یک راه سریع تر و انعطاف پذیر برای انتقال سیگنال ها از محل های پخش خارجی به مرکز تولید خواهد بود. لذا مدل های کسب و کار جدید باید برای دستیابی به همکاری های گسترده بین صنایع ارتباطی در تمامی قاره ها و ارائه دهندگان خدمات، به طور صحیح برنامه ریزی شده و راه حل های عملی و فنی مناسبی ارائه شود. پیشنهادات و گزینه های متعددی از دیدگاه اقتصادی و فنی موجود است که می تواند دستیابی به این مهم را سهولت بخشد. برای مثال ساده ترین راهکار، انتخاب کانال های مشابه با فرکانس کانال تلویزیونی دیجیتال DTT است.

لذا تمامی متولیان امر و صاحبان صنایع مربوطه باید برای گسترش این زیرساخت ها به طور صحیح اقدام نموده تا از مزایای این صنعت در عصر تکنولوژی ارتباطات بی بهره نمانند. امیدواریم در این مقاله به خوبی جریان 5G در صنعت برودکست را متوجه شده باشید. ممنون بابت همراهی تان.

…. در صورت داشتن سوالات متداول در این زمینه میتوانید با مهندسین ما در گروه صمیم در ارتباط باشید ….