توزیع کننده سیگنال در چرخه تولید و پخش صدا و تصویر

توزیع کننده سیگنال یا دیستریبیوتر چیست؟

توزیع کننده ویدئوی دیجیتال

آیا از اهمیت توزیع سیگنال در چرخه تولید و پخش صدا و تصویر اطلاعی دارید؟ یکی از الزامی‌ترین تجهیزات در چرخه تولید و پخش صدا و تصویر، توزیع کننده سیگنال یا دیستریبیوتر سیگنال است. وظیفه اصلی یک توزیع کننده سیگنال، دریافت یک سیگنال ورودی و ایجاد چند سیگنال یکسان مجزا در خروجی می‌باشد. همانطور که می‌دانیم در فرایند انتقال سیگنال، با افزایش طول کابل میزان تلفات سیگنال افزایش می‌یابد. توزیع کننده‌های سیگنال با استفاده از قابلیت Equalization، تلفات بوجود آمده را جبران می‌کنند.

عملکرد یک دیستریبیوتر سیگنال

به طور کلی عملکرد یک دیستریبیوتر ساده در سه بخش دریافت ورودی، تقویت سیگنال و ارسال به خروجی خلاصه می‌شود. برخی از توزیع کننده‌ها پیشرفته‌‌تر بوده و امکاناتی از جمله مدیریت از راه دور، تنظیم گین Gain و امکان بررسی و مانیتورینگ وضعیت سیگنال‌های ورودی و خروجی از طریق شبکه Ethernet را فراهم می‌کنند. با توجه به مدل توزیع کننده، پشتیبانی از سیگنال‌های آنالوگ و دیجیتال و انواع فرمت‌های سیگنال دیجیتال از جمله SDI ،ASI و … متفاوت است. توزیع کننده‌ها در استودیوهای رادیویی و تلویزیونی، ایستگاه‌های ماهواره‌ای و زمینی، واحدهای سیار و … مورداستفاده قرار می‌گیرند.

تولیدات گروه صمیم در رابطه با توزیع کننده سیگنال

شرکت مهندسی صمیم در طول فعالیت خود در حوزه رسانه و برودکست، اقدام به طراحی چند نوع توزیع کننده صدا و تصویر نموده است. کارت DVD-3214-80 یک توزیع کننده ویدئوی دیجیتال است که از فرمت‌های 3G/HD/SD-SDI/ASI پشتیبانی می‌کند. یکی از قابلیت‌های مهم در این محصول، اختصاص یافتن یک رله Bypass به ازای هر ورودی است. از طرفی، خروجی‌های این کارت به صورت Reclock شده می‌باشند و هر گونه خطای انتقال داده ناشی از اختلاف زمانی سیگنال یا جیتر، قبل از ارسال سیگنال به خروجی رفع می‌گردد.

این محصول به دو صورت دو کاناله 1 به 4 و تک کاناله 1 به 8، سیگنال ورودی را به خروجی مسیردهی می‌کند. در حالت تک کاناله، یک سیگنال ورودی به هشت سیگنال در خروجی تقسیم می‌گردد، که در صورت قطع ورودی، سیگنالی در خروجی دریافت نخواهد شد. در حالت دو کاناله، دو سیگنال ورودی به صورت موازی توسط کارت دریافت شده و هر کدام جداگانه چهار سیگنال را به خروجی تحویل می‌دهند. در این حالت دو قابلیت کاربردی Change over و Recover برای کارت لحاظ شده است که در مواقع اضطراری، فرایند توزیع سیگنال را از خرابی و اختلال نجات می‌دهند.

زمانی که گزینه Change over فعال باشد، در صورت قطع شدن یکی از ورودی‌ها، خروجی‌های مربوط به آن به ورودی دیگر متصل می‌شوند. بدین صورت توزیع کننده (توزیع سیگنال در چرخه تولید و پخش صدا و تصویر) بدون هیچگونه تغییری به کار خود ادامه می‌دهد. از طرفی در صورتی که گزینه Recover نیز فعال باشد، با بازگشت ورودی قطع شده، خروجی‌های مربوطه به ورودی خودشان متصل می‌گردند.

 

سایر قابلیت ها

به منظور کنترل و تنظیمات ویژگی‌های مذکور، می‌توان از DIP-Switch های تعبیه شده بر روی کارت استفاده کرد. حال آنکه گروه مهندسی صمیم به منظور تسهیل در کنترل کارت و اعمال تغییرات با سرعت و دقتی بالاتر، اقدام به طراحی رابط کاربری تحت وب برای کارت DVD-3214 کرده است. کاربران با دسترسی به آدرس IP کارت می‌توانند به راحتی از پشت میز خود تنظیمات کارت را تغییر دهند و بدون وقفه آن را مانیتور کنند.

علاوه بر این، به رابط کاربری محصولات صمیم امکانات جدیدی افزوده شده است که با هدف کنترل از راه دور محصول با دقت و تسلط بیشتر صورت گرفته است. قابلیت تشخیص اتصال کابل به پورت‌های ورودی و خروجی که به Termination Detection معروف است و از موارد حائز اهمیت در زنجیره انتقال سیگنال می‌باشد.

رابط کاربری کارت توزیع سیگنال در چرخه تولید و پخش صدا و تصویر : در رابط کاربری تحت وب محصول DVD-3214 که در زیر قابل مشاهده است، پورت‌های ورودی و خروجی با دو رنگ قرمز و یا سبز نشان داده شده‌اند که در صورت عدم اتصال کابل به پورت، با رنگ قرمز به خوبی به اپراتور هشدار داده می‌شود.

از طرفی با توجه به اینکه هر ورودی/ خروجی به دستگاه‌های متفاوتی متصل است، امکان نام‌گذاری و تغییر لیبل (Label) ورودی و خروجی‌ها نیز برای سهولت در تشخیص نوع آن‌ها فراهم شده است. بدین وسیله عملیات نظارت بر عملکرد کارت با سرعت بیشتری صورت گرفته و در صورت قطع شدن اتصال به سرعت می‌توان دستگاه موردنظر را مجددا متصل نمود.

سخن آخر

با توجه به اینکه طراحان صمیم همواره در پی افزودن امکانات و قابلیت‌های جدید و به‌روز به محصولات این شرکت می‌باشند، امکان به‌روزرسانی از راه دور محصولات نیز در نظر گرفته شده است. بنابراین، کاربران می‌توانند از طریق شرکت مهندسی صمیم ، فایل آپدیت را دانلود کرده و محصول را از راه دور به‌روزرسانی کنند.

از دیگر محصولات توزیع کننده سیگنال صمیم می‌توان به AVD-0318 ،DAD-0208-81 ،AAD-0208 و AVD-0118 اشاره کرد، که هر کدام با توجه به کاربرد، سیگنال صدا و یا تصویر آنالوگ را توزیع می‌کنند.

……… برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با مهندسان ما در گروه صمیم ارتباط بگیرید ……….