تفاوت سیستم های اینترکام آنالوگ و دیجیتال در چیست؟

بررسی تفاوت سیستم های اینترکام آنالوگ و دیجیتال

هدف از طراحی سیستم های اینترکام ایجاد ارتباط صوتی دوطرفه رایگان و مستقل از سیستم های مخابرات شهری بوده است و شما با توجه به شرایط زندگی و محیط کسب و کار خود می‌توانید از انواع سیستم های اینترکام صنعتی، بیمارستانی، استودیویی و مسکونی بهره مند شوید. سیستم های اینترکام صمیم نیز به منظور تسهیل در ارتباطات استودیویی شما طراحی شده اند. به طور کلی هر چیزی که نام آنالوگ یا دیجیتال را با خود داشته باشد برای ما در ظاهر آشنا است،

ولی این دو واژه در سیستم های انتقال صوت چه معنایی دارند که کیفیت آنها را متفاوت می‌کند؟ در مقاله

اینترکام تحت شبکه صمیم” به برخی از قابلیت های سیستم اینترکام دیجیتال اشاره شد. در این مقاله نیز به برخی از تفاوت سیستم های اینترکام آنالوگ و دیجیتال و همچنین مهم ترین برتری های سیستم های دیجیتال نسبت به آنالوگ در مبحث انتقال صوت اشاره خواهد شد.

تفاوت سیستم های اینترکام آنالوگ و دیجیتال در چیست؟

پروتکل های ارتباطی

سیستم های اینترکام آنالوگ با پروتکل های خاصی کار می‌کنند که منجر به ایجاد محدودیت هایی برای کاربران این سیستم ها می‌شوند. در این سیستم ها برای شناسایی پنل ها و نوع ارتباط آنها از سیستم کنترل مرکزی که محدودیت هایی در برنامه نویسی دارد استفاده می‌شود. این سیستم در بسیاری از مواقع، افزودن پنل ارتباطی و تغییر شکل ارتباط را غیر ممکن کرده است، در نتیجه سیستم های اینترکام آنالوگ قابلیت اتصال به شبکه های WIFI و سایر شبکه های بی سیم را ندارند. این در حالی است که در سیستم دیجیتال و مبتنی بر IP صمیم اینگونه محدودیت ها وجود ندارند. در کنار این مورد، طراحی و استفاده بسیار آسان از این سیستم ها را نیز باید در نظر گرفت که تنها با دانستن IP یک پنل کاربری می‌توان آنرا به سیستم اضافه کرد.

به طور کلی این سیستم ها بر اساس پروتکل های IP بنا شده اند. در سیستم های اینترکام مبتنی بر IP صمیم، یونیت های ارتباطی و پنل ها از طریق یک سوییچ با یکدیگردر ارتباط بوده و قابل رویت هستند. همچنین IP های منحصر به فرد آنها باعث رفع محدودیت های ارتباطی و عدم تأخیر در پخش صدا می‌شوند.

کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری

در سیستم های آنالوگ، ارسال و دریافت صدا از طریق دو زوج سیم به هم تابیده انجام می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت زوج سیم های به هم تابیده در بسیاری از موارد باعث افزایش هزینه و احتمال ایجاد نویز و تداخل می‌شوند. در سیستم های اینترکام مبتنی بر IP صمیم، صدای رفت و برگشت به صورت کدینگ های دیجیتال PCM ,ITU/G.711 ,ITU/G.722 قابل دسترس هستند که میزان ایجاد نویز را تا حد زیادی کاهش داده، باعث بهبود شاخص های صدایی مانند THD ,S/N و Cross Talk شده و در نتیجه پهنای باند صدا را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. بنابراین سیستم های اینترکام دیجیتال به مراتب مزایای بیشتری نسبت به سیستم های اینترکام آنالوگ دارند.

 حال قصد داریم بطور مختصر به دلایلی که مجموعه های بزرگی مانند سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، از سیستم های اینترکام دیجیتال صمیم استفاده می کنند بپردازیم.

سیستم های دیجیتال صمیم و قابلیت های بیشتر آن‌ها

شما در اینترکام دیجیتال و در بستر IP صمیم قابلیت به روز رسانی از راه دور سیستم را دارید که منجر به سهولت در کار شده است. همچنین می‌توانید نواقص و عیوب سیستم خود را با استفاده از قابلیت سیستم مانیتورینگ جامع به راحتی شناسایی و رفع کنید.

با توجه به طراحی و ساخت سیستم های اینترکام صمیم به وسیله متخصصین برتر داخلی، این محصولات با قیمتی به صرفه تر نسبت به محصولات مشابه خارجی عرضه می ­شوند و پشتیبانی و خدمات پس از فروش شرکت صمیم نیز قوت قلبی برای مشتریان در بهره برداری از این محصولات دانش بنیان خواهد بود. همچنین این محصولات به صورت پویا در شرکت صمیم رایانه در حال توسعه و بهبود می باشند و قابلیت سفارشی سازی نسبت به نیاز های مشتریان را نیز دارند.