تأثیر بستر IP در وضعیت اقتصادی صنعت برودکست

بررسی تأثیر بستر IP در وضعیت اقتصادی صنعت برودکست

صنعت برودکست طی دهه های اخیر تغییر و تحولات زیادی را شاهد بوده و البته همواره رو به جلو حرکت کرده است؛ آنالوگ به دیجیتال، SD به HD و تغییراتی از این دست باعث تکامل این حرکت بوده اند، ولی شاید بتوان IP را انقلابی ترین تغییر این صنعت نامگذاری کرد.

IP در بسیاری از زمینه های عملکردی برودکست تأثیرگذار بوده ولی شاید چشم گیرترین تحول آن در حوزه توزیع و انتقال محتوا بوده باشد، با این حال هنوز بسیاری از کارشناسان صنعت برودکست در گذار به دنیای IP تردید دارند. ظرفیت پهنای باند و تأمین زیرساخت های پرخرج برای این صنعت از جمله عوامل مهمی هستند که این امر، کارشناسان را در مورد توانایی IP مردد کرده است.

ورود به دنیای IP

یکی از محاسن بزرگ IP برای برودکسترها تکامل بسیار سریع سیستم عامل ها و پلتفرم های آن بوده است ولی همین تکامل پرسرعت در سراسر جهان باعث شده برودکسترها به شدت تحت فشار باشند تا هزینه های خود را بهتر مدیریت کنند و منابع انسانی خود را آموزش دهند و تجهیزات خود را نیز بهینه کنند. این در حالی می‌باشد که یکی از دلایل کارآمدی برودکست نتیجه همین منابع انسانی متخصص بوده است.

تأثیر بستر IP در وضعیت اقتصادی صنعت برودکست، موجب نیاز فزاینده ای که زیرساخت های پخش برای آینده دارند شده که این امر سبب شده تا خدمات جدیدی مانند OTT نیز به IP اضافه شود. قابل ذکر است هر نوع محتوای ویدئویی که از طریق اینترنت و یک دستگاه گیرنده مانند موبایل های هوشمند به کاربران می‌رسد یک OTT محسوب می شود.

همانطور که می‌بینید IP یک فرصت طلایی برای تحولی بزرگ در نحوه انتقال داده ها در هر دو نقطه از دنیا ایجاد و به همان اندازه نیز جریان های جدیدی در درآمدزایی و کاهش هزینه ها به صنعت برودکست اضافه کرده است.

تأثیر بستر IP در وضعیت اقتصادی صنعت برودکست و هزینه ها

با رشد شبکه های مبتنی بر IP، محتوای با کیفیت بالاتر، قابلیت اطمینان بیشتر و سرعت بهتر نیز بیش از پیش در معرض دید و کارکرد قرار گرفت؛ کاهش خطا، افزایش تنوع در محتوا، تأخیر به مراتب کمتر و قابلیت رمزگشایی و رمزگذاری داده از مزیت های بسیار مهم IP هستند. البته با بهبود سرعت و قابلیت اطمینان شبکه های مبتنی بر IP هزینه های تعمیر و نگهداری آنها نیز به مراتب افزایش پیدا کرده است.

امروزه بیشتر ساختمان های تجاری و بازرگانی به شبکه داخلی (اترنت) دسترسی دارند و بهره گیری از ویژگی های IP از همیشه راحت تر و مقرون به صرفه تر شده است. در نتیجه می‌توان گفت تأثیر بستر IP در وضعیت اقتصادی صنعت برودکست موجب بهتر شدن و کم هزینه تر شدن این صنعت شده است.

توازن هزینه و اجرایی کردن IP ها

IP ها در دنیای برودکست و رسانه، مزایای زیادی نسبت به ارتباطات از راه دور مانند مایکروویو و ماهواره ها دارند. به طور مثال اگر کاربران دوربین های ENG ( گردآورندگان اخبار الکترونیکی: یک دوربین تخصصی برای اپراتورهای خبرنگاری و اخبار) ، مکان های پر تردد شهر مانند سالن های ورزشی، مراکز خرید، کافه ها و رستوران ها را برای گزارش گیری انتخاب کرده باشند ظرفیت و قابلیت کنترل نامحدودی نسبت به امواج رادیویی و ماهواره ها خواهند داشت.

این صرفه جویی در هزینه ها به حدی مشهود است که به ازای هر کامیون (OB (Outside Broadcasting فقط ترکیب و استفاده همزمان از 5 لینک انتفال داده GigE کفایت می‌کند و این یعنی از هزینه های شما در رویدادهای زنده و پخش مستقیم به شدت کاسته می‌شود.

باتوجه به تأثیر بستر IP در وضعیت اقتصادی صنعت برودکست گروه صمیم نیز در راستای توجه به تولید ملی و با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا اقدام به تولید محصولاتی کاملا بومی کرده است:

1. کارت های IPG صمیم

این محصولات به نوعی دروازه ی ورود به دنیایIP می‌باشند. با انواع مختلف این کارت ها می‌توان SDI، ASI و AES را به IPتبدیل کرد و یا بالعکس.

2. اینترکام صمیم

در مقالات پیشین به این محصول پرداخته ایم. برای مطالعه و شناخت بیشتر اینترکام ها روی اینجا کلیک کنید.

3. بیتکستر (BitCaster)

محصول BitCaster صمیم، راه حلی مبتنی بر IP به منظور ارسال و استریم محتوا به صورت زنده جهت پوشش اخبار و وقایع زنده است. این محصول با استفاده از فناوری تجمیع پهنای باند کانال‎‌های ارتباطی، همه شبکه های مبتنی بر IP از جمله مودم‌های ماهواره‌ای، اینترنت عمومی و Wi-Fi را با یکدیگر تجمیع کرده و موجب افزایش پهنای باند قابل دسترس می‌شود و از این طریق بهترین کیفیت ویدئوی زنده را با حداقل تأخیر، برای کاربردهای موقعیت ثابت و یا قابل حمل فراهم می‌کند.

البته تعدد و تنوع محصولات صمیم جهت سهولت گذار برودکستر های ایرانی به IP منحصر به این چند مورد نخواهد ماند و در آینده ای نزدیک شاهد رونمایی از محصولاتی مانند میکسر ، مالتی ویوئر،TSP و… با پشتیبانی از ورودی و خروجی های IP خواهیم بود که با فناوری کاملا بومی، رقبای بین المللی را به چالش خواهند کشید.

در این مقاله به تأثیر بستر IP در وضعیت اقتصادی صنعت برودکست پرداختیم و باتوجه به مزیت‌های گفته شده استفاده از این بستر بهتر و بهینه تر خواهد بود.