انتقال داده با سرعت سیگنال‌های عصبی | قابلیت‌های تکنولوژی 5G

گذری بر قابلیت‌های تکنولوژی 5G

در این مقاله قصد داریم تا قابلیت‌های تکنولوژی 5G را به صورت تخصصی بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید. این روزها در مورد تکنولوژی 5G زیاد می‌شنویم و تقریبا تمام شرکت‌های مهم تولید کننده موبایل و تبلت در معرفی محصولات جدید خود، از پشتیبانی از 5G صحبت می‌کنند. اما به راستی 5G چیست؟

در یک تعریف ساده، 5G را می‌توان نسل پنجم شبکه‌های سلولی دانست. و شاید بتوان آن را گام بعدی فناوری موبایل نامید که گوشی‌ها و تبلت‌های آینده از آن استفاده خواهند کرد که قطعا از سرعت بالاتری برخوردار خواهد بود.

مزایای تکنولوژی 5G چیست؟

اما مزایای استفاده از این فناوری به سرعت چندین برابر محدود نخواهد بود. سلول‌‎های جدید 5G نه تنها امکان انتقال داده‌های بیشتر با سرعت بالاتر را دارا می‌باشند، بلکه علاوه بر افزایش پهنای باند از قابلیت‌های دیگری مانند کاهش تاخیر زمانی در برقراری اتصال و بهبود عملکرد ارتباطات بی‌سیم بهره می‌برند و قادر به برقراری ارتباط بین میلیون‌ها دستگاه می‌باشند. علاوه بر این، با استفاده از این فناوری امکان برقراری ارتباط ماشین با ماشین نیز وجود دارد.

با فناوری 5G اینترنت در لحظه یا Real-Time به معنای واقعی در اختیار کاربردهایی مانند اینترنت اشیا، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و سامانه‌های فیزیکی-سایبری قرار می‌گیرد. با امکان مبادله سریع داده‎ها و اطلاعات و اجرای تصمیم‌گیری‌های آنی، این فناوری کارکرد وسایل زیادی را دچار تغییر کرده و حتی گروه جدیدی از وسایل الکترونیکی تولید خواهند شد.

در آینده‌ی نزدیک، شاهد استفاده از این تکنولوژی در کاربردهایی همچون عمل جراحی از دور، پوشیدنی‌ها و ادوات الکترونیکی هوشمند، اتومبیل‌های خودران (بدون راننده)، هواپیماهای بدون سرنشین، کارخانجات هوشمند، کشاورزی هوشمند، سیستم‌های مدیریت تولید و توزیع انرژی و… خواهیم بود.

استفاده از تکنولوژی 5G در حوزه‌های سلامتی، حمل و نقل، انرژی و رسانه و صنعت سرگرمی آثار قابل توجهی در زندگی مردم خواهد داشت. یکی از جذاب‌ترین کاربردهای آن برای عموم مردم، در حوزه سرگرمی و مدیا می‌باشد. در این حوزه امکان استفاده از خدمات واقعیت افزوده و مجازی و انجام بازی‌های پیچیده و سنگین، تکنولوژی هولوگرافیک در سطح وسیعی فراهم خواهد آمد. اما شاید ملموس‌ترین تغییر برای عموم مردم دنیا، در حوزه برودکست باشد.

تحولی در پخش و انتشار محتوا (صدا و تصویر)

در طی چند دهه اخیر و با پیشرفت تکنولوژی رسانه و برودکست، تلویزیون‌ها از آنالوگ به دیجیتال تغییر کرد و این تکنولوژی، امکان پخش محتوای با کیفیت را از طریق هزاران کانال فراهم نمود.

در حوزه فناوری شبکه‌های بی‌سیم نسل پنجم، برودکست 5G از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. این فناوری موجب سهولت استفاده از مدیا با سرعت و کیفیت بالا در مکان‌های مختلف می‌شود. این موضوع از زمان معرفی LTE مطرح بوده است که با ظهور 5G مورد توجه ویژه قرار گرفته است. این فناوری که از آن با عنوان تلویزیون افزایشی یا “EnTV” نام برده می‌شود، برای انتقال محتوای صوت و تصویر دیجیتال در بستر شبکه‌های سلولی موبایل طراحی شده است.

فناوری EnTV یا همان برودکست تکنولوژی 5G به واحدهای پخش شبکه های تلویزیونی و تولیدکنندگان محتوا این امکان را می دهد تا بتوانند بدون نیاز به سیم کارت و به صورت رایگان گوشی‌های موبایل را آدرس دهی کرده و محتوای خود را با کیفیت و نرخ دیتای بالا هم‌زمان با شبکه‌های دیگر به کاربران گوشی موبایل ارسال کنند.

استفاده از تکنولوژی 5G در پخش و رسانه باعث افزایش کیفیت صدا و تصویر، تاخیر زمانی بسیار کم در برقراری اتصال و امکان تماشای زنده برنامه‌ها می‌شود. به جرات می‌توان گفت تماشای ویدیوهایی با کیفیت بسیار بالا به صورت زنده و در هر مکان، رویایی است که در آینده نزدیک با استفاده از فناوری 5G محقق خواهد شد.

…….. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با مهندسان ما در شرکت صمیم رایانه در ارتباط باشید ………..