تحولی در دنیای پخش تلویزیونی با ارائه ATSC 3.0

آشنایی با استاندارد ATSC 3.0

امسال ATSC 3.0 فضای تلویزیون در برخی کشور های پیشرفته از جمله آمریکا را تغییر می دهد. این یک اصلاح اساسی گسترده برای تلویزیون مبتنی بر آنتن است اما تأثیر آن ممکن است فراتر از قلمرو پخش تلویزیونی باشد. لذا اگر فکر می کنید که دوره تمرکز روی پخش تلویزیونی به پایان رسیده است، حتما ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

ATSC 3.0 (که به طور رسمی توسط گیرنده تلویزیونی  NextGen شناخته می شود) با ایجاد یک چارچوب فنی جدید برای نحوه ایجاد، پخش و دریافت سیگنال های تلویزیونی، سیستم تلویزیون آنتنی موجود را ارتقا می دهد. این سیستم از وضوح بالاتر فناوری 4K و احتمالا 8K  همراه با صدایی بسیار بهتر پشتیبانی می کند. همچنین هدف آن این است که با دسترسی به اینترنت تجربه ای غنی تر از ارتباط با تلویزیون های تعاملی ایجاد نماید. حتی این امکان وجود دارد که ATSC 3.0 جایگزین برخی کاربردهای دیتای تلفن همراه شود!

ATSC 3.0 چیست؟

ATSC 3.0 آخرین نسخه از استانداردهای کمیته سیستم های تلویزیون های پیشرفته است که نحوه پخش و تفسیر دقیق سیگنال های تلویزیونی را تعریف می کند. سیگنال های تلویزیون OTA در حال حاضر از نسخه 1.0 استانداردهای ATSC استفاده می کنند، که در سال 1996 معرفی شده است، و شروع گذار از تلویزیون آنالوگ به دیجیتال است. گذار به تلویزیون دیجیتال که ATSC 1.0 ارائه داد، کیفیت تصویر و صدا را بهبود بخشید، اما تنها، زمینه را برای ایجاد یک دنیای جدید و گسترده از محتوای پخش و تعاملی فراهم کرد.

تجربه ی دنیای جدیدی که با استفاده از همان پروتکل های اساسی اینترنت، با ATSC 3.0  امکان پذیر خواهد شد. اما برای ATSC 2.0 چه اتفاقی افتاد؟ بله سوال خوبی است. در اصل قبل از اینکه فرصت راه اندازی پیدا کند منسوخ شد. اما تمام تغییراتی که در ATSC 2.0 اضافه شده اند در ATSC 3.0 تجمیع شده است.

مزایای ATSC 3.0

اولین مزیت عمده آن کیفیت تصویر است. در حالی که استاندارد ATSC 1.0  فعلی  1080 را پشتیبانی می کند، استاندارد جدید امکان پخش 4K UHD را دارد. سایر به روزرسانی های کیفیت تصویر، از جمله داینامیک رنج بالا (HDR)، گستره رنگی وسیع(WCG) و نرخ فریم بالا (HFR)، همگی بخشی از ویژگی های جدید هستند. در حال حاضر، ATSC 3.0 از کدک H.265 HEVC جهت افزایش کارایی نسبت به کدک بسیار قدیمی تر H.262 MPEG-2 استفاده می کند.

البته  ATSC3.0 تنها به یک فرمت ویدیویی محدود نشده است.  با گذشت زمان و از طریق به روزرسانی ها، این کدک می تواند با کدک های جدیدی مانند کدک H.266 VVC که اخیرا نهایی شده، مطابقت پیدا کند که کاندیدای اصلی برای 8k است. در حال حاضر، تنها راه برای دریافت محتوای 4K HDR  از طریق سرویس های استریم مانند Netflix ،Amazon Prime Video  یا Disney + است.

ATSC 3.0 همچنین مزایایی زیادی در دریافت کانال ها دارد، به این معنی که شما می توانید کانال های بیشتری را با کیفیت بالاتر و بدون نیاز به آنتن بزرگ دریافت کنید. همچنین با این کار کیفیت صدا نیز افزایش می یابد. در حالی که ATSC 1.0 از Dolby AC-3  یک قالب صوتی که به صدای فراگیر 5.1 کانال محدود می شود، – ATSC3.0 از Dolby AC-4 جدیدتر، برای پخش تا 7.1.4 کانال صوتی و پشتیبانی از فرمت های صوتی شی­ گرا Dolby Atmos استفاده می کند. به طور هوشمندانه ، AC-4  می تواند با تجهیزات شما سازگار شود، بنابراین اگر گیرنده تلویزیون یا A / V شما می تواند 5.1.2 Dolby Atmos را پشتیبانی کند و این قابلیت در ویدئویی که تماشا می کنید نیز موجود باشد، میتوانید کیفیت و وضوح صدای Dolby Atmos را تجربه کنید.

سایر ویژگی های ATSC 3.0

علاوه بر پیشرفت های صوتی و تصویری، ATSC 3.0 همچنین امکان تماشای فیلم پخش شده در دستگاه های همراه مانند تلفن های همراه و تبلت ها و نیز اتومبیل ها را فراهم می کند. از دیگر ویژگی های این استاندارد نیز می توان به امکان بهره گیری از هشدارهای اضطراری پیشرفته اشاره کرد.

…. گروه مهندسی صمیم شرکت‌ی پیشگام در طراحی و تولید تجهیزات حرفه‌ای شناخته شده است ….